Dylematy pracodawców - jak wynagradzać by motywować

Pracownik zmotywowany i zaangażowany to najlepszy pracownik. Właśnie taka kadra pracownicza stanowi o sile firmy, to pracownicy, którym po prostu się chce budują największą część zysku firmy. W kraju, w którym największym motywatorem do pracy pozostają zarobki pracodawcy stoją przed dylematem, jaki system wynagrodzeń zbudować, by najlepiej zmotywować pracowników.

Wynagrodzenie to nie to samo co pensja zasadnicza

Każdy pracodawca co miesiąc wypłaca swoim pracownikom pensje, czasem tylko zasadniczą, czasem składającą się z innych dodatkowych składników, takich jak nagrody i premie. Stosowanie wieloskładnikowego wynagrodzenia jest jednym ze sposobów zwiększenia motywacji wśród pracowników. Wynagrodzenie zasadnicze zwykle traktowane jest jako płaca za wykonanie swoich obowiązków w podstawowym wymiarze. Do takiego wynagrodzenia dodawane są premie i nagrody, za realizację celów lub po prostu należytą staranność w wykonywaniu obowiązków. Najbardziej motywująca jest zwykle sytuacja, kiedy pracownik ma świadomy i realny wpływ na wysokość otrzymanej premii lub nagrody.

Równie ważnym elementem systemu motywacji pracowników są pozapłacowe benefity. Najczęściej stosowane są różnego rodzaju ubezpieczenia zdrowotne, dzięki którym pracownicy mogą skorzystać z opieki medycznej nie stojąc w długich kolejkach do lekarza, oraz pakiety sportowe, dzięki którym pracownicy mogą zadbać o swoją tężyznę fizyczną. Ale do benefitów można też zaliczyć wszelkiego rodzaju szkolenia, także te wewnętrzne, dzięki którym pracownicy mogą zdobywać nowe umiejętności czy dofinansowanie do nauki języków obcych. Ważne jest by pozapłacowe benefity były dopasowane do oczekiwań pracowników.

By benefit pasował każdemu

Stworzenie takiego systemu pozapłacowych elementów wynagrodzenia, by odpowiadał każdemu, a jednocześnie nie nakładał na pracodawcę zbyt wielu obowiązków administracyjnych nie jest łatwe. Jednym z możliwych rozwiązań jest skorzystanie z portalu takiego jak Nais.pl, który oferuję szeroki wachlarz opcji do wyboru. Pracownik sam wybiera najbardziej odpowiadające mu benefity w ramach limitu otrzymanego od pracodawcy. Może to być udział w zajęciach sportowych, bilet do kina, ale także bony prezentowe możliwe do realizacji w wielu sklepach, w tym tych z ubraniami i książkami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here