Jak przechowywać jedzenie w podróży?

Wybierając się na wycieczkę, szczególnie, gdy podróż będzie trwała długo, niezbędne jest zabranie ze sobą jedzenia. Udając się do miejsc o zmniejszonej dostępności pożywienia, konieczne jest wzięcie ze sobą zapasów w postaci suchego prowiantu lub gotowych półproduktów do późniejszego przygotowania. Na rynku przedmiotów kuchennych oraz gospodarstwa domowego dostępny jest szeroki wybór pojemników na żywność. W zależności od rodzaju pokarmu, czasu przewożenia oraz innych parametrów, można wybrać odpowiednio dostosowany do własnych potrzeb.

Produkty krótkoterminowe – o czym pamiętać?

Przewożenie jedzenia wymaga ogromnej staranności. Zwłaszcza w przypadku produktów, które mogą ulec szybkiemu zepsucia, konieczne muszą być odpowiednie zabezpieczenia. Dostępne pojemniki na owoce chronią przed dostępem powietrza oraz temperatury, które mogą przyspieszać dojrzewanie i psucie produktu. Do potraw, które należy przewieźć w odpowiedniej temperaturze, najlepiej niezmiennej, są specjalne pojemniki na żywność w postaci toreb, siatek, pudełek czy koszyków termicznych. Jedne wyściełane są wewnątrz specjalną powłoką, która utrzymuje temperaturę, drugie dzięki szczelnemu zamknięciu nie dopuszczają do tej panującej na zewnątrz. W zależności od rodzaju, taki pojemnik utrzymuje pożądaną temperaturę od kilkunastu minut do kilku godzin. Dotyczy to zarówno potraw ciepłych, które mają dojechać w takim stanie, jak i mrożonych. Do sałatek czy dań gotowych są przeznaczone natomiast pojemniki na żywność posiadające specjalne przegródki na poszczególne elementy posiłku oraz sztućce.

Pojemniki mogą być plastikowe lub silikonowe, które łatwo przewozić w formie złożonej i wykorzystać w miarę potrzeby. Obecnie coraz więcej producentów proponuje tzw. rozwiązania modułowe, które ułatwiają ustawianie pojemników jeden na drugim lub obok siebie tak, by zajmowały jak najmniejszą powierzchnię.

Produkty o dłuższym terminie przydatności – jak przewozić?

Ważna kwestią jest zabezpieczenie produktów, które nie posiadają opakowania. Jednak równie istotne jest to, by odpowiednio zabezpieczyć np. torebki z mąką czy cukrem. Nawet opakowane w papier, tekturę czy folię, wymagają dodatkowego wzmocnienia. Podróżne pojemniki na żywność mogą mieć specjalne przegródki do segregowania. Dzięki temu można zabrać ze sobą prowiant na dłuższy czas. Jest to szczególnie istotne przy wyjazdach na dłuższy czasu.

Przekąski na krótkie wyprawy

W przypadku podróży trwającej w sumie kilka godzin, również warto zabrać ze sobą owoc, warzywo lub kanapkę do spożycia w przerwie. Specjalnie przygotowane pojemniki na żywność w postaci tzw. „śniadaniówek” czy „lanczówek” są jedno- lub wielokomorowe. Przewozi się w nich wygodnie np. tylko kanapkę (o dowolnym kształcie, w zależności od preferencji) lub łącznie cały posiłek, gotowy do spożycia po otwarciu.

Artykuł powstał we współpracy z https://krainakoszy.pl/pol_m_Kuchnia_Pojemniki-na-zywnosc-794.html

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here