Jak wybrać wkład do kominka

Kominka nie buduje się codziennie, dlatego niezależnie od tego, czy adaptujemy dom, w którym już mieszkamy wyposażając go w kominek właśnie, czy jesteśmy na etapie planowania nowego lokum, w którym koniecznie chcemy mieć palenisko, musimy dobrze przemyśleć kilka kwestii.

Najważniejsze zagadnienia

Po pierwsze, musimy dokładnie zapoznać się z warunkami technicznymi i sprawdzić, jakie rozwiązania są w naszym przypadku możliwe, zwłaszcza jeśli chcemy wstawić kominek do istniejącego już wnętrza. Nie zawsze wymarzone rozwiązanie jest realne w zastosowaniu albo wymaga tak wielu nakładów pracy i finansowych, że bardziej racjonalnie będzie zmienić wybraną opcję niż przeprowadzać duży remont. Po drugie, precyzyjnie należy określić funkcję, jaką ma pełnić przyszły kominek. Czy ma stanowić podstawowy sposób ogrzewania budynku, wspomagać ogrzewanie innego typu (np. gazowe) czy służyć tylko rekreacji i pełnić przede wszystkim funkcję ozdobną.

Podjęcie tych kluczowych decyzji determinuje nasze dalsze wybory. Na przykład efektowny i na pewno ładny kominek z szybami z 3 stron nigdy nie będzie tak samo wydajny pełniąc funkcję grzewczą, jak kominek tej samej wielkości i wykonamy z użyciem tych samych technologii ale wyposażony w jedne tylko drzwi kominkowe.

Garść wskazówek

Bez względu na to, jakie zadanie ma pełnić kominek, istnieją pewne uniwersalne wskazówki, którymi należy się kierować wybierając funkcjonalny wkład kominkowy, który nie będzie nam przysparzał kłopotów oraz dobrze służył przez długie lata. Wkład powinien posiadać: szczelną komorę paleniskową, dopływ powietrza zewnętrznego do komory paleniskowej, system podwójnego spalania, dodatkowy dolot powietrza na szybę, proste w użyciu regulatory sterujące dopływem powietrza, płyty wewnętrzne zabezpieczające komorę paleniskową wykonane z żeliwa, szamotu, keramotu lub wermikulitu (ciekawy artykuł na ten temat na stronie firmy IGNIF Piotr Mielańczuk), osłony konwekcyjne okalające korpus wkładu kominkowego, stabilne nogi z możliwością regulacji ich wysokości, szczelne drzwiczki oraz szyba kominkowa ceramiczna lub samoczyszcząca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here