Panele słoneczne do kampera - wszystko co powinniście wiedzieć

Jeżeli lubicie podróże kamperem, ale często narzekacie na konieczność zatrzymywania się i ładowania, przez co tracicie sporo czasu, to mamy dla Was rozwiązanie, a mianowicie korzystanie z paneli fotowoltaicznych, które są niezwykle praktyczne, funkcjonalne, a przy tym ich cena wcale nie jest bardzo wysoka. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam zalety takiego rozwiązania, ale również pomożemy w wyborze najlepszego modelu.

Panele słoneczne do kampera – elastyczne czy nieelastyczne?

Wybór zasadniczo wydaje się prosty. Jeżeli zależy Wam na szybkim montażu, ale i wygodzie użytkowania, to lepszym wyborem będą elastyczne panele słoneczne. Otóż po wcześniejszym oczyszczeniu dachu wystarczy taki panel tylko przykleić i tak naprawdę wszystko jest już gotowe. Totalnym przeciwieństwem jest panel sztywny, który jest duży i ciężki i podczas jazdy wydaje charakterystyczne, dosyć głośne dźwięki, a to dlatego, że posiada system montażowy, tzw. rusztowanie. Zazwyczaj jego montaż musi być wykonywany przez fachowców. Trzeba także wziąć pod uwagę to czy dach wytrzyma obciążenie ciężkiego panela. Tutaj rozwiejemy mit o nagrzewaniu się panela. Owszem sztywny mniej się nagrzewa, ale tylko podczas jazdy, natomiast podczas postoju oba modele nagrzewają się tak samo.

Czy zimą należy demontować solary do kampera?

Zazwyczaj większość osób jeździ na wycieczki kamperami w okresie wiosennymi i letnim. Zatem tutaj pojawia się jakże ważne pytanie: czy w okresie zimowym konieczny jest demontaż paneli słonecznych do kampera. Warto wiedzieć, że podczas zimy uszkodzeniu może ulec akumulator żelowy, a więc nie może być on pozostawiony na rozładowaniu dłużej niż 24 godziny. Jeżeli auto nie będzie garażowane, to absolutnie nie należy usuwać paneli fotowoltaicznych, gdyż dostęp do słońca jest przez cały rok. Owszem, szczególnie w okresie jesiennym jest go mniej, ale nadal jest dostępny. Zatem, aby uniknąć problemów, najlepiej sprawdzać stan naładowania akumulatora.

Czy panel może się ładować w czasie jazdy?

Panele słoneczne do kampera

Oczywiście odpowiedź na to pytanie może być jedna i brzmi: tak. Dodatkowo powinniście wiedzieć, że fotowoltaika do kampera pracuje cały czas, niezależnie czy jedziecie, czy stoicie na parkingu. Tutaj dużą rolę odgrywa regulator ładowania, który ocenia czy występuje konieczność ładowania czy należy zatrzymać pobór, przy czym nie trzeba obawiać się przeładowania. Zatem zasilanie solarne do kampera działa niezwykle sprawnie i intuicyjnie.

Jak wybrać akumulator i o czym należy pamiętać?

Nim przejdziemy do przedstawienia Wam poszczególnych zalet akumulatorów, to powinniście wiedzieć, że niezależnie jaki akumulator wybierzecie nie możecie dopuszczać do długich i mocnych rozładowań. Zestawy solarne do kampera od https://suntrack.pl/zestawy-na-lodz/1012-zestaw-na-lodz-2x100w16a.html mogą mieć na wyposażeniu akumulator z elektrolitem ciekłym, ale nie sprawdza się on, jeżeli kamperem dużo podróżujecie, gdyż może dojść do wycieku, choć jego zaletą jest niska cena. Możecie także zdecydować się na akumulator w technologi AGM, gdzie elektrolit nie jest płynny, a występuje w specjalnych matach wykonanych z włókna szklanego. Gwarantuje on też lepszą pracę cykliczną. Jednak jego wadą jest długi czas ładowania się. Najbardziej sensownym rozwiązaniem jest akumulator w technologii GEL, choć niestety jest on także najdroższy. Na pewno zaletą jego użytkowania jest fakt, że jest on całkowicie bezpieczny, a przy tym wykazuje odporność na głębokie rozładowania. Ilość cykli to nawet 400. Trzeba oczywiście wspomnieć o tym, iż pomimo tego, że te akumulatory są najdroższe, to ich eksploatacja jest zdecydowanie najtańsza, a przy tym wytrzymuje nawet 8 lat. Zestaw fotowoltaiczny do kampera powinien posiadać akumulator w technologii GEL, gdyż takie rozwiązanie zapewnia nie tylko wygodę, ale i jest funkcjonalne.

Zachęcamy Was do inwestowania w odnawialne źródła energii. Dzięki temu możecie sporo zaoszczędzić. Dodatkowo zaoszczędzicie jeszcze sporo czasu, gdyż nie będziecie musieli się specjalnie zatrzymywać, aby naładować akumulator, gdyż dzięki panelom ładuje się on zarówno na postoju, jak i w trakcie jazdy.

Sprawdź: https://suntrack.pl/131-zestawy-do-kampera

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here