podróże w ciąży

Kiedy na teście ciążowym zauważasz upragnione dwie różowe kreski zwykle cały twój obecny światopogląd zostaje wywrócony do góry nogami. Zmieniasz nawyki żywieniowe na o wiele bardziej zdrowe, redukujesz filiżanki wypijanej kawy do jednej dziennie, starasz się nie jeść niezdrowego, śmieciowego jedzenia, nie pijesz alkoholu i nie palisz papierosów- z zamian za co zaczynasz regularnie odwiedzać lekarza i stosować witaminy oraz suplementy diety przeznaczone dla kobiet w ciąży – głównie żelazo i kwas foliowy.

Po za tym jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo to powinnaś zachowywać tak samo jak do tej pory, możesz wciąż pracować, uprawiać sporty, spotykać się z przyjaciółmi oraz podróżować. Mówi się, że w początkowym okresie ciąży należy zrezygnować z lotów samolotem z powodu sporych skoków ciśnienia – jednak nie ma ku temu bardzo dużych przeciwwskazań – w tej kwestii najlepiej jest się skonsultować ze swoim lekarzem w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.

Podróże w ciąży są jak najbardziej możliwe – przecież ciąża to nie choroba

Jeśli będziesz pamiętała o kilku prostych zasadach to podróże nie powinny w żaden sposób zaszkodzić nawet jeśli jesteś w odmiennym stanie. Podróżując w ciąży pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie przynajmniej jedną bliską osobę, która udzieli pomocy gdybyśmy na chwilkę poczuły spadek energii lub falę mdłości. Zawsze warto zabierać ze sobą kartę ciąży wydawaną przez lekarza prowadzącego ciążę – gdziekolwiek się udajemy – to znacznie ułatwi sprawę gdybyśmy nagle musiały skorzystać z pomocy lekarza w nieznanym nam miejscu.

nad morzem

Podróżując za granicę bardzo ważnym jest posiadanie wykupionego ubezpieczenia lub specjalnej karty europejskiej uprawniającej nasz do bezpłatnej opieki zdrowotnej. W naszym kraju wszystkim kobietom bez względu na to skąd pochodzą oraz czy posiadają aktualne ubezpieczenie, czy też nie – przysługuje bezpłatna opieka medyczna – co jest bardzo dużym plusem chociażby dla osób, które podróżują do Polski z innego kraju. Podróżując w ciąży do krajów określanych mianem ciepłych lub też egzotycznych musimy pamiętać o zasadach bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych – a najlepiej o zrezygnowaniu z nich.

Jeśli jednak mamy nieprzepartą pokusę na kilkunastominutowe wylegiwanie się w gorących promieniach słonecznych – nie możemy zapomnieć o nakryciu głowy oraz zastosowaniu kremu z wysokim filtrem zwłaszcza na okolice brzucha, który dodatkowo bardzo dobrze jest jeszcze przysłonić pareo lub chustą. Będąc w ciąży należy przemyślanie oraz rozważnie dawkować sobie atrakcje związane z podróżą oraz więcej czasu niż w warunkach normalnych przeznaczyć na wypoczynek, sen i regenerację organizmu.

Należy także powstrzymać się od ekstremalnych atrakcji takich jak rajd na kładach po wyspie lub okolicy, spędzanie czasu w saunie i jacuzzi (ze względu na zbyt wysoką temperaturę, która mogłaby okazać się niebezpieczna dla płodu), całonocne imprezy okraszane alkoholem, karuzele, jazda konna, zwiedzanie okolicy w samo południe kiedy temperatura powietrza dochodzi nawet do czterdziestu stopni Celsjusza.

Poza ekstremalnymi formami wypoczynku wszystko inne – bezpieczne z punku widzenia ciąży jest oczywiście dozwolone i jak najbardziej zalecane. Ciąża to czas, w którym powinnyśmy dużo wypoczywać i bawić się w miarę możliwości i rozsądku, ponieważ już niedługo świat całkowicie się zmieni, nic już nie będzie takie samo, a czasu na podróżowanie i dobrą zabawę będziemy miały zdecydowanie mniej niż dotychczas.

mama w ciąży

Podróżowanie samolotem w początkowej oraz średniej fazie ciąży nie jest zabronione i nie wymagane są ku niemu specjalne zaświadczenia lekarskie. Jednak dla osób, które przekroczyły trzydziesty drugi tydzień ciąży lub później- wszystko zależy od linii lotniczych – przewidziano dostarczanie specjalnych zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do podróży samolotem.

W ostatnim miesiącu ciąży latanie samolotem nie jest już możliwe z obawy o ryzyko przedwczesnego porodu na pokładzie samolotu lub jego przyspieszenie spowodowane warunkami ciśnienia panującymi na pokładzie samolotu, turbulencjami lub stresem wywołanym samą podróżą.

Jeżeli zatem pilnie potrzebujemy udać się do innego kraju w końcowym okresie ciąży zawsze warto upewnić się, że będziemy w stanie wrócić z podróży na czas – bez konieczności ryzykowania nie wpuszczeniem nas na pokład samolotu przez osoby obsługujące pasażerów. Oczywiście zawsze możemy wracać w takiej sytuacji samochodem jednak takie rozwiązanie byłoby o wiele bardziej męczące oraz stresujące, ryzykowne i kosztowne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here