Sycylia

Skąpana w słońcu Sycylia jako największa wyspa Włoch ma podróżnym wiele do zaoferowania. To prawdziwy raj dla turystów uwielbiających zwiedzanie, ale też doskonała destynacja dla plażowiczów. Pogoda sprzyja tu cały rok, więc nawet poza sezonem letnim skorzystasz ze słońca i ciepła. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się na wczasy na Sycylię.

Sycylijskie miasta wypełnione historią

To jeden z powodów, dla których warto odwiedzić największą wyspę Włoch. Oczywiście, nie wszystko uda Ci się zobaczyć od razu. Sycylia kusi wieloma atrakcjami, ale wakacje to przecież czas odpoczynku od pośpiechu i ciągłego biegania. Dlatego wybierając się na wczasy na Sycylię, na przykład z biurem podróży TUI – oferta dostępna na stronie https://www.tui.pl/wypoczynek/wlochy/sycylia, znajdź zakwaterowanie w mieście położonym w pobliżu interesujących Cię atrakcji. Jeśli zatrzymasz się w Syrakuzach lub w Taorminie (nazywanej perłą wschodniego wybrzeża) bez problemu połączysz relaks nad basenem z krótkimi wycieczkami ze zwiedzaniem.

W zależności od tego, jaka przeszłość wyspy Cię ciekawi, zaplanuj wakacje pod kątem konkretnych zabytków (Sycylia oferuje Ci naprawdę mnóstwo ciekawych miejsc). Jeśli chcesz pooglądać barokowe zabytki, zatrzymaj się w jednym z hoteli leżącym na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Pragniesz przybliżyć sobie normańską historię i zobaczyć architektoniczne skarby wzniesione przez potomków Skandynawów? Udaj się na północno-zachodnie wybrzeże do Palermo lub Montrealu. Odwiedzając miejscowości Segesta lub Selinunte, przeniesiesz się do czasów starożytnych.

Planując przejażdżki po Sycylii i przemieszczanie się z jednego miasta do drugiego, pamiętaj o jednym. Włoskie życie jest wolniejsze i spokojniejsze. Dostanie się z jednego miasta do drugiego może zająć Ci trochę czasu. Chcesz zobaczyć Wyspy Liparyjskie? Znajdź zakwaterowanie w Mesynie i stamtąd wybierz się na wycieczkę statkiem.

Najaktywniejszy wulkan w Europie

Etna to najbardziej charakterystyczna atrakcja dla Wschodniej Sycylii. Atrakcja, którą trzeba zobaczyć i jedno z najlepszych miejsc na wyspie wartych odwiedzenia.

Wulkan możesz przemierzać pieszo, podziwiając stare kratery lub skorzystać z kolejki linowej i wjechać nią na wysokość prawie 3 tys. m n.p.m. Z tego miejsca dojście na szczyt kraterów zajmuje ok. 2-4 godzin. Nie ma jednak potrzeby iść tak wysoko, żeby doświadczyć piękna i wielkości góry. Z punktu Etna Nord (Piano Provenzana) dostaniesz się do obserwatorium na wysokości 2400 m n.p.m. Stąd również możesz przejść na szczyt kraterów. Główne kratery powinno zwiedzać się z wykwalifikowanym przewodnikiem, bo dla niewprawionych wędrowców, wulkan stanowi zagrożenie (dla wprawionych, ale po raz pierwszy udających się na wędrówkę po wulkanie, Etna również nie jest bezpieczna do samodzielnego eksplorowania).

Wielokulturowa i barwna stolica

Palermo, nazywane też Królestwem Słońca od wieków stanowi kulturowy tygiel. Na przełomie V i VI w. p.n.e. o miasto walczyli między sobą Fenicjanie i Grecy. W XII w. n.e. zdobyli je Normanowie. Palermo znajduje się tam, gdzie kończy się Europa, a zaczyna Afryka. Wakacje na wyspie Sycylia nie mogą się obyć bez odwiedzenia tego miejsca, które w 2018 r. okrzyknięto Włoską Stolicą Kultury.

W Palermo spotyka się kilka różnych kultur. Odwiedź 3 najbardziej znane targowiska (charakterystyczne dla kultury arabskiej) – Capo, Vucciria i Ballaro i spróbuj lokalnych potraw. Możesz wziąć udział w wycieczce organizowanej przez Streaty, w trakcie której próbujesz przeróżnych dań. Jeśli spróbujesz wszystkiego i dotrzesz do końca trasy, otrzymasz specjalny certyfikat (passaporto del mangione).

Stolica Sycylii to doskonałe miejsce na długie spacery i odkrywanie nowych fascynujących zabytków. Wąską, wybudowaną w 1600 r. uliczką Via Maqueda przemierzysz całe miasto z północy na południe (lub odwrotnie), mijając po drodze wiele ciekawych budynków. Pokręć się po małych bocznych uliczkach, żeby pośród niszczejących budowli (zniszczonych i nieodbudowanych po II wojnie światowej) odnaleźć nieodkryte zabytki. Na końcu trasy znajduje się Teatro Massimo Vittorio Emanuele, trzecia największa opera w Europie po Paryżu i Wiedniu. To architektoniczne cudo przez 20 lat budowali Filippo i Ernesto Basile, wykorzystując do tego lokalnie znaleziony kamień i marmur. Opera stanęła na styku starożytnej dzielnicy i nowoczesnej części miasta, symbolizując związek historyczny między tymi dwiema strefami.

Kiedy znuży Cię już gwar miasta, wystarczy 20-minutowa przejażdżka autobusem, żeby dotrzeć do malowniczej rybackiej osady Mondello. Zrelaksujesz się na plaży pokrytej złocistym piaskiem i popływasz w krystalicznie czystej wodzie. Nad miasteczkiem króluje Monte Pellegrino – wzniesienie znane z kaplicy świętej Rozalii, patronki Palermo.

Taormina – perła Sycylii

Z Taorminy rozciąga się wspaniały widok na wulkan Etna, Katanię leżącą u jego podnóży oraz na wyspę Isola Bella na jeziorze Maggiore (wyspa należy do Taorminy). Taormina należy do bardzo turystycznych miast, dlatego warto odwiedzić ją poza sezonem. Jeśli na wczasy na wyspie Sycylia wybierasz się na zachodnie wybrzeże, Taormina to must have na Twojej liście miejsc do zwiedzenia. Co warto zobaczyć w mieście? Na pewno Isola Bella i leżącą przy niej plażę. Warto odwiedzić grecki teatr w Taormirze i wspiąć się po 300 schodach do kościoła Madonna della Rocca. Ze wzniesienia możesz podziwiać widoki otaczające miasto. Na Piazza IX Aprile obejrzysz zatokę znajdującą się poniżej wulkanu Etna. To idealne miejsce do zrobienia kilku imponujących zdjęć, szczególnie przy zachodzie słońca.

Jedzenie i wino na Sycylii

Włoskie wina uchodzą za jedne z najsmaczniejszych na świecie. Sycylia to jeden z pierwszych regionów we Włoszech, gdzie rozpoczęto uprawę winogron i produkcję szkarłatnego trunku. Sycylijskie wina charakteryzują się wyjątkowym smakiem ze względu na klimat, w którym dojrzewają winogrona. Na wyspie uprawia się unikalne szczepy, niedostępne w innych zakątkach świata.

Oprócz wina, na uwagę zasługuje również sycylijskie jedzenie. Kuchnia Sycylii łączy w sobie wpływy różnych kultur, w tym francuskiej, arabskiej i afrykańskiej. Na wyspie jada się głównie lokalne produkty (kapary, pomidory, oliwki, bakłażany i inne, które da się wyhodować).

Nie możesz opuścić Sycylii bez spróbowania kilku najważniejszych dań, jedzonych na co dzień przez mieszkańców. Arancini to ryżowe kulki z nadzieniem mięsnym (dokładnie z ragu – taka wersja arancini obowiązuje w Katanii, lub warzywnym (groszek) i z dodatkiem mozzarelli. W centralnej części wyspy jada się ryżowe kulki nadziewane drobiową wątróbką. Na południowo-zachodnim wybrzeżu w Syrakuzach ryżu do arancini nie gotuje się z dodatkiem szafranu, ale z pomidorami i mozzarellą.

W Palermo musisz spróbować pane con la milza. To typowe danie dla stolicy, które zjesz np. podczas spaceru na targu. W ciepłej okrągłej bułce podaje się wieprzową śledzionę gotowaną w tłuszczu przez kilka godzin. W stolicy warto spróbować też pasta con le sarde, czyli makaronu spaghetti podawanego z sardynkami, selerem naciowym, orzeszkami piniowymi i rodzynkami.

Być we Włoszech i nie zjeść pizzy, to niemal jak przestępstwo. To tradycyjne włoskie danie na Sycylii przygotowuje się w nieco inny sposób niż w innych częściach kraju. Sycylijska pizza bardziej przypomina amerykański drożdżowy placek na grubym spodzie. Sfincione, bo tak nazywa się ta pizza, jest najczęściej biała (zamiast sosu pomidorowego ma sos śmietanowy) i pokryta anchovies, cebulą i serem.

Caponata to rodzaj sałatki na ciepło. Na Sycylii istnieje około 10 różnych przepisów na to danie w zależności od dostępności produktów, ale bazę zawsze stanowi bakłażan. Warzywo gotuje się np. na słodko-kwaśno i podaje z sosem pomidorowym. W jego przygotowaniu chodzi o to, żeby smaki były dobrze zbalansowane.

Odwiedzając Sycylię, trzeba spróbować granity. Ponieważ na wyspie znajduje się kilka bardzo wysokich gór, niegdyś znoszono z nich lód do wiosek i przygotowywano z niego orzeźwiający deser. Granita zawiera zawsze świeże składniki, takie jak migdały, kawę i arbuza. Jest gęsta, więc zjada się ją łyżeczką.

Sycylia na wakacje? Jak najbardziej, tak. To cudowne i malownicze miejsce, w którym trudno się nudzić. Nie jesteś fanem zwiedzania? Nic nie szkodzi, bo znajdziesz tu też miejsca do plażowania i odpoczynku.

Źródła:

– https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/top-10-foods-try-sicily

– https://www.voyagetips.com/en/things-to-do-in-sicily/

– https://www.theguardian.com/travel/2019/jan/17/locals-guide-to-palermo-sicily-capital-of-culture-2018-10-tips

– https://thewanderingwanderluster.com/10-best-places-to-visit-sicily/

– https://www.charmingsicily.com/en/top-places-to-visit-in-sicily

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here