Top 4 rzeczy, które warto mieć w aucie zimą

0
973

Zima i związane z nią opady śniegu to niełatwy dla kierowców czas – nie dość, że aura nie sprzyja, to dodatkowo warunki na drogach bywają nieprzewidywalne. Jest jednak sposób, aby ją przechytrzyć. Zobacz co zrobić, aby opady Cię nie zaskoczyły, a poranna podróż do pracy nie stała się niespodziewanie walką o przetrwanie.

Kable do akumulatora

Jednym z najczęstszych problemów dotykających zimą kierowców jest niedziałający akumulator. Przyczyna jest prosta – niska temperatura osłabia moc rozruchową, co w przypadku nieco wyeksploatowanego modelu kończy się brakiem mocy niezbędnej do rozruchu silnika. Jedynym rozwiązaniem jest więc zasilenie baterii innym źródłem – pochodzącym z innego samochodu.

Wybierając kable rozruchowe, warto zwrócić uwagę na ich wygląd i parametry – im grubszy przekrój, tym teoretycznie więcej prądu powinien przewodzić. Zaleca się te, które w specyfikacji mają wskazanie nie mniejsze niż 600 A, gdyż mniejsza wartość mogłaby w ogóle nie zadziałać w niskiej temperaturze.

Skrobaczka do szyb

Skrobaczka do szyb, to przedmiot, którego nie może zabraknąć w naszym zestawieniu. To, że zimą na szybie niegarażowanego samochodu pojawi się lód, jest tak pewne, jak to, że po poniedziałku następuje wtorek. Dlatego jeszcze przed sezonem warto wsadzić do bagażnika skrobaczkę – najlepiej taką na długiej rączce, aby bez problemów dotrzeć w każde, nawet odległe miejsce.

Miotełka

Wybawieniem dla samochodu, na którym zgromadziło się kilka centymetrów śniegu jest nic innego niż klasyczna miotełka, którą można znaleźć na https://www.bricomarche.pl/hobby/auto. Dzięki niej można szybko usunąć zalegające pokładu białego puchu, unikając tym samym nie tylko braku widoczności, ale nawet… mandatu! Zdziwiony? Przemieszczanie się nieodśnieżonym samochodem, z którego może spaść śnieg lub lód, stanowi wykroczenie drogowe, gdyż zgodnie z Kodeksem Drogowym na kierowcy spoczywa konieczność należytego przygotowania pojazdu do drogi. Jazda nieodśnieżonym autem jest nieodpowiedzialna i może doprowadzić do tragedii, dlatego warto sobie wziąć to do serca.

Łańcuchy na koła

Kiedy przed nami nieodśnieżona lub oblodzona droga, jedynym wyjściem jest sięgnięcie po łańcuchy na koła. Z uwagi na stopień zaawansowania montażu dobrym rozwiązaniem są tzw. nakładki, montowane wyłącznie od zewnętrznej strony opony. Aby prawidłowo dopasować łańcuchy do pojazdu, należy przed zakupem sprawdzić wysokość, szerokość oraz średnicę opony. Każdą podróż dobrze jest rozpocząć od rozgrzania samochodu. Wpłynie to nie tylko na odmrożenie szyb, ale też pomoże uchronić elektronikę oraz bezpieczniki przed ewentualnym przepaleniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here