Wabiki

Polowanie na leśną zwierzynę to dla wielu osób nie tylko wyzwanie i ciekawe hobby, ale również ekscytujące, długie godziny na łonie przyrody i okazja do spotkania z innymi miłośnikami tego zajęcia. Jednocześnie jednak nie zawsze łowcy są łatwe i udane – zwłaszcza wówczas, gdy zwierzyna ucieka i chowa się, utrudniając jej podejście. Właśnie wtedy skutecznym sposobem na jej wywabienie może być użycie specjalnych akcesoriów, jakimi są wabiki. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Wabik – co to takiego?

Wabik to akcesorium lub środek chemiczny, którego użycie ma na celu zachęcenie zwierzyny do podejścia w odpowiednie miejsce. Dzięki temu ułatwia jej dostrzeżenie oraz całokształt polowania.

Wyróżniamy dwie najważniejsze wersje wabików: dźwiękowe, które wyglądają jak małe poręczne akcesorium, a także zapachowe, które opierają się na wykorzystaniu chemicznych lub naturalnych środków zapachowych.

Jakie zwierzęta można wabić?

Istnieje cały szereg wabików, które mogą być dedykowane do zwabienia różnorodnych zwierząt. Jednym z najważniejszych rodzajów wabików są wabiki na lisy i kozły, możemy jednak spotkać się również z innymi ich rodzajami.

Jak wygląda i jak działa wabik na lisa?

Dźwiękowy wabik na lisa zazwyczaj przypomina z wyglądu niewielką rurkę wykonaną z drewna lub z drewnianymi elementami. W większości przypadków wabik jest uruchamiany przez wdmuchiwanie do niego powietrza, choć może mieć także dołączoną pompkę (na przykład w formie gruszki), która pomaga w wydawaniu dźwięków. Inny typ wabików działa na zasadzie miecha, który należy uruchomić ręką, powodując przepływ powietrza przez stroik. Dzięki temu wydawane są dźwięki podobnie jak w pozostałych rodzajach wabików. Skuteczny wabik na lisa w dobrej cenie może wydawać z siebie dwa rodzaje dźwięków. Pierwszym z nich jest szczekanie lisa, które może zwabić osobniki tego samego gatunku, zachęcając je do przyjścia. Drugi rodzaj wabików dźwiękowych wydaje z siebie dźwięk przypominający kniazienie zająca. Dzięki temu zachęca lisy, jak również inne drapieżniki (na przykład jenoty), do podejścia bliżej, w celu upolowania tej małej zwierzyny, jaką mógłby być zając.

Jak działają wabiki zapachowe?

Drugim rodzajem wabików są wabiki zapachowe, które opierają się na wykorzystaniu środków chemicznych lub naturalnych. W przypadku środków chemicznych, są one tak przygotowane, by jak najbardziej przypominały naturalne zapachy i feromony zwierzęcia. Z kolei w przypadku naturalnych środków automatycznie zawierają już one odpowiednią nutę zapachową.

W przypadku lisów często stosowanym wabikiem chemicznym jest uryna lisa, która jest pozyskiwana od lisów hodowlanych. Pozwala ona na przekonanie zwierzęcia, że w pobliżu znajduje się osobnik jego gatunku, co może zachęcać go do zbadania tropu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here