Wszystko, co musisz wiedzieć o wynajmie auta dla firmy

Liczne podróże i ciągłe spotkania z klientami wymagają od nas dużej mobilności. Wynajem auta na cele służbowe może być korzystną opcją. Dzięki temu możemy przemieszczać się nawet najlepszymi modelami. Jak wygląda umowa o wypożyczenie oraz jak się z niego rozliczyć?

Jaki samochód wynająć?

Floty oferowane przez wypożyczalnie samochodów, posiadają szereg modeli różnych klas. Dzięki temu wybór może być dopasowany do potrzeb firmy, takich jak nasz wizerunek.

Jeżeli nam na zwiększeniu prestiżu, wybór klasy premium będzie najlepszym rozwiązaniem. Najlepsze samochodu klasy E, nie umkną uwadze naszym kontrahentom. W przypadku kiedy auto ma służyć wyłącznie do podróżowania w celach służbowych, lepiej wybrać coś bardziej ekonomicznego.

Auta, jakie oferuje wypożyczalnia samochodów, mają najczęściej nie więcej aniżeli 3 lata. Dodatkowo są one w dobrym stanie technicznym i w większości posiadają podstawowe wyposażenie takie jak nawigacja GPS, czy też klimatyzacja. Dzięki temu nie musimy się martwić o komfort jazdy niezależnie od modelu, jaki wybierzemy.

Na jakich zasadach wynająć auto dla firmy?

Wypożyczalnia samochodów, która nawiązuje współpracę z przedsiębiorcą, podpisuje z nim umowę najmu. To właśnie na niej znajdują się główne informacje o obu podmiotach, o tym, kto będzie prowadził, wysokość opłaty, jak też okres najmu. Dodatkowo otrzymujemy także protokół odbioru samochodu.

W wypożyczalniach aut istnieje kilka zasad, które obowiązują powszechnie. Jedną z nich jest stan, z jakim oddajemy wypożyczone auto. W większości przypadków odbieramy je z częściowo napełnionym bakiem. Kiedy oddajemy auto, poziom paliwa powinien być taki sam. Inną kwestią jest również czystość. Warto zadbać o to, aby porządek w samochodzie był taki sam jak w dniu wynajęcia.

Jeśli wynajęliśmy auto na kilka dni, a nasz pobyt się przedłuży, możemy przedłużyć okres najmu, płacąc opłatę za dodatkowe doby. Pamiętajmy, że wynajem długoterminowy to najlepsza opcja, jaka oferuje wypożyczalnia aut. Im dłuższy okres najmu, tym bardziej atrakcyjne stawki dla przedsiębiorcy, ale również klienta prywatnego.

Jak rozliczyć wynajem samochodu w firmie?

Jeszcze do 2018 roku przedsiębiorcy, jak i pracownicy musieli rozliczać się z wynajmu samochodowego na podstawie przejechanych kilometrów. Wtedy to suma wszystkich wydatków nie mogła przekroczyć limitu z wynikającego z kilometrówki.

Jednakże od ubiegłego roku prowadzenie kilometrówki nie jest prowadzane. Teraz, jeżeli przedsiębiorca korzysta z oferty wypożyczalni aut tylko w celach służbowych, może odliczyć 100% kwoty podatku VAT i również 100% wydatków eksploatacyjnych. Jednakże, jeżeli samochód służy nie tylko do pracy, może odliczyć już tylko 50% VAT. Z tego też powody wynajem auta na cele służbowe jest opłacalne dla naszej firmy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here