co robić w wakacje

Wakacje – czas wypoczynku, wyjazdów, zajęć na które nie mieliśmy czasu przez cały rok. Czy aby na pewno każde wakacje oceniamy i wspominamy jednakowo dobrze? Nieraz przecież zdarza się nam wracać pospiesznie do pracy czy szkoły, bo mamy dość wakacyjnej, nudnej codzienności.

Jeśli ktoś w czasie urlopu zadaje sobie pytanie: co robić w wakacje?, to jest spóźniony o kila miesięcy, lub tygodni. Źle przygotowane, nieprzemyślane wakacje to może być czas, który bardziej nas zmęczy niż obowiązki zawodowe.

Radość z wolnego przez pierwsze dni będzie najważniejsza. Dłuższy sen, nocne oglądanie telewizji, długie biesiady przy grillu to na pewno miłe, ale drobne przyjemności. Z nudów zaczynamy wyszukiwać sobie zajęcia – sprzątamy, naprawiamy albo nawet zabieramy się za remont mieszkania. A potem wściekli, zmęczeni z poczuciem winy za zmarnowany czas wracamy do pracy, aby tyrać cały rok i marzyć o kolejnych wakacjach.

Aby te następne stały się rzeczywiście wakacjami marzeń, trzeba się do nich dobrze przygotować.
Najpierw zastanówmy się co robić w wakacje, aby zaliczyć je do udanych. Co sprawia przyjemność nam i naszym bliskim. Od tego będzie zależeć wybór formy wypoczynku.
Osoby aktywne z natury nie mogą planować leniwych, spędzonych na basenowym leżaku pobytów w zamkniętych kurortach.

Męczenie się w luksusie nie ma najmniejszego sensu, gdy naszym żywiołem jest aktywność fizyczna albo intelektualna. Wybierzmy więc wczasy połączone z kursem tańca, nurkowania, skoków ze spadochronem albo intensywny kurs języka obcego, gotowania, czy gry w planszówki. Dokonując wyboru formy wypoczynku nie zapomnijmy o preferencjach naszych bliskich. Jeśli ktoś nie lubi wspinać się na skałkach, nie proponujmy mu wczasów dla taterników. Znajdźmy kompromis – taką formę wakacji, w której każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

w góry

Aby nasze wakacje były udane powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość pieniędzy przeznaczonych na wyjazd. Oszczędzanie przez cały rok albo kredyt w banku pozwolą nam na swobodne, bezstresowe wakacyjne szaleństwo zakupów, wizyt w galeriach sztuki czy obiektach muzealnych, smakowanie regionalnych potraw w miejscowych restauracjach. Urlop, na którym musimy oszczędzać i nie możemy sobie pozwolić na swobodę finansową może być bardzo nieudany.

Koszty urlopu zależne są w dużej mierze od miejsca, w którym chcemy spędzić wakacje. Egzotyczne, dalekie wyprawy to znaczny wydatek na bilety lotnicze. Wakacje w luksusowych hotelach czy kurortach to koszt znacznie wyższy, niż objazdówka autokarowa.

Mierząc siły na zamiary, trzeba mieć także świadomość możliwości naszego organizmu. Wiek, choroby mogą determinować wybór miejsca ze względu na odległość czy klimat. Osoby z problemami krążeniowymi nie mogą podróżować samolotami na długich trasach bez zgody lekarza. Tylko przyjęcie serii zastrzyków przeciwzakrzepowych może ochronić chorych przed utratą zdrowia a nawet życia.

plażowanie

Osoby źle znoszące wysokie temperatury i wilgotność powietrza powinny jechać do miejsc, które klimatem są zbliżone do Polski, albo wybrać wypoczynek nad naszym pięknym Bałtykiem lub w polskich górach.
Dalekie podróże to także zagrożenie chorobami bakteryjnymi lub odzwierzęcymi. Aby wjechać do niektórych państw Afryki czy Azji trzeba mieć książeczkę szczepień potwierdzającą przyjęcie szczepionek przeciw chorobom tropikalnym.

Przed wyjazdem za granicę warto zapoznać się z informacjami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ministerstwo ostrzega przed podróżami w rejony objęte wojnami czy wewnętrznymi niepokojami społecznymi lu w rejony zagrożone atakami terrorystycznymi. Na stronie MSZ są też aktualizacje dotyczące klęsk żywiołowych, epidemii chorób i innych wydarzeń, które mogą mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Udane wakacje to również wykupienie wycieczki czy wczasów u solidnego touroperatora. Na stronach Polskiej Izby Turystyki możemy sprawdzić, czy biuro podróży ma należne koncesje i zabezpieczenia finansowe, czy nie jest w stanie upadłości. Tylko tak możemy uniknąć naciągaczy, przez których zostaniemy wyrzuceni z hotelu i spędzimy wczasy w holu portu lotniczego czekając na samolot załatwiony przez ambasadę.

Jeśli wybraliśmy konkretne miejsce, sprawdźmy jaka jest oferta rozrywek w hotelu czy okolicy. Jeśli uznamy, że atrakcji jest mało, zaplanujmy wynajęcie samochodu i zorganizujmy sobie własną wycieczką po okolicy czy nawet po całej wyspie, regionie, kraju.

Procedury wynajmu samochodów są proste i można wykonać tę czynność za pomocą sieci Internet. Podobnie, online, możemy zarezerwować i wykupić bilety wstępu do obiektów zabytkowych, muzeów, na koncerty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here