cinque terre

Cinque Terre to pięć miast, składających się na Riwierę Włoską. Są to kolejno: Vernazza, Monterosso al Mare, Corniglia, Manarola i Riomaggiore, a każde jest piękniejsze od poprzedniego. Istnieje milion powodów, dla których warto odwiedzić tę niezwykłą część włoskiego wybrzeża. Zatem, co warto zobaczyć w Cinque Terre?

Wycieczka do Cinque Terre

Zwiedzanie Cinque Terre należy bez wątpienia rozpocząć od zatopienia się w atmosferze tego miejsca: pastelowych domach, czystej, głębokiej, błękitnej wodzie czy bujnych, zielonych pasmach górskich. To jednak absolutnie nie jedyne atrakcje Cinque Terre! Jedzenie tutaj jest niesamowite. W miejscowym menu znajdują się głównie owoce morza. Tych pięć miast było pierwotnie wioskami rybackimi, a tradycja jest silnie zakorzeniona w kuchni Cinque Terre. Sardele są jej podstawą i są naprawdę pyszne. Można je jeść marynowane w cytrynie i oliwie z oliwek oraz panierowane lub smażone. Sos makaronowy, który jest natomiast najbardziej reprezentatywny dla regionu Ligurii, to pesto.

Ciemnozielony i aromatyczny, stanowi esencję lata, a gęsta, słona, polana oliwą z oliwek, focaccia jest spożywana tutaj jako ciasto doskonałe o każdej porze dnia. Po spróbowaniu tych przysmaków, można także wynająć łódź! W Cinque Terre nie ma długich odcinków piaszczystych plaż. Zamiast tego są małe skaliste zatoczki – do wielu nie można dotrzeć drogą lądową. Wynajęcie łodzi może zagwarantować znalezienie spokojnego miejsca do kąpieli w morzu. Można więc wypożyczyć własną małą łódkę i zrelaksować się na wodzie.

Widoki wiosek na tle gór, z perspektywy morza, są zupełnie inne, niż to, co można zobaczyć ze szlaku. Dodatkowo, Cinque Terre to jeden z wielu skarbów Włoch, który jest uznawany przez UNESCO za miejsce o światowym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Każde z kolejnych miast, które tworzą Cinque Terre, posiada bogatą historię do odkrycia, dla każdego z trafiających tam turystów. W Riomaggiore, na przykład, znajduje się stuletni zamek; w Manaroli zaś XIII-wieczny kościół San Lorenzo z gotycką fasadą, a w Cornigli – kościół San Pietro, który jest naprawdę niezwykłym przykładem gotyckiego stylu liguryjskiego i ma bardzo interesujące okna, rzeźbione ze słynnego toskańskiego marmuru Carrara.

Zamek Doria w Vernazzie zapewnia z kolei jeden z najbardziej malowniczych widoków na miasto. W Monterosso nie wolno przegapić pozostałości kolosalnego posągu Neptil Gigante. Choć uszkodzony przez bomby z czasów II wojny światowej – zapewnia niesamowity widok na nadmorskim klifie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here