Firany - jak wybrać wzór i kolor?

Dobrze dobrane firany mogą być prawdziwą ozdobą nie tylko samego okna, ale całego wnętrza. Jeśli jednak dobierzemy je źle mogą zakłócać estetykę całego pomieszczenia, a nawet przytłaczać. Inne firanki będą odpowiednie do kuchni, a inne do salonu czy pokoju dziecinnego. W bogatej ofercie sklepów można znaleźć najróżniejsze rozmiary, wzory i kolory firan. Czasami trudno z tej oferty wybrać te, które zaprezentują się w naszym wnętrzu najlepiej.

Czym kierować się przy wyborze firan?

Zanim dokonamy wyboru firanek do naszego salonu czy kuchni, zastanówmy się jaką funkcję powinny one spełniać. Odpowiedzmy sobie na pytanie czy firanki mają pełnić tylko funkcję estetyczną, czy również praktyczną, np. zasłaniać wnętrze bez czujnym okiem wścibskich sąsiadów, a może chronić od nadmiaru światła lub sprzyjać dobremu nasłonecznieniu pomieszczenia. Zwróćmy też uwagę na wielkość pomieszczenia, w którym chcemy zawiesić firany. Jest to ważne, ponieważ zarówno rozmiar firan, jak i ich wzór może zmniejszać lub zwiększać optycznie pomieszczenie. Do wielkich salonów możemy spokojnie kupić duże i długie i bogato upięte firany. Warto w tym przypadku wybrać firany gotowe. Możemy już w sklepie obejrzeć jak będą prezentowały się na oknie i zdecydować czy będą pasowały do naszego salonu. Większy problem może stwarzać wybór firanek do małego pomieszczenia, lub na okno niewielkich rozmiarów. W takim wypadku warto zdecydować się na krótkie i zwiewne firanki, które ozdobią okno, a nie przytłoczą wnętrza. Firany do salonu, który jest długi i wąski warto dobrać tak, by ich wzór trochę optycznie pomieszczenie poszerzył. Odpowiednie tu będą firanki w poprzeczne pasy lub wzorki. Wybierając firanki do kuchni lub pokoju dziecinnego warto postawić na funkcjonalność. Krótkie i lekkie sprawdzą się najlepiej bo lepiej pozwolą wykorzystać przestrzeń pod oknem. We wnętrzach minimalistycznych oraz niewielkich pokojach sprawdzą się firany bez wzoru.

Na jaki kolor firan się zdecydować?

Obecnie sklepy oferują firanki w różnych kolorach i czasami mamy spory dylemat czy kupić tradycyjne białe, czy może odważyć się na kolorowe. Warto wiedzieć, że kolor firan ma niebagatelne znaczenie w aranżacji i odbiorze całego wnętrza. Może też rozświetlać pomieszczenie lub je przyciemniać. Jeśli jesteśmy tradycjonalistami najbezpieczniej będzie wybrać firanki w kolorze białym lub ecru. Jeśli jednak chcemy trochę zaszaleć i znudziła nam się tradycyjna biel, kupując firany do salonu, możemy postawić na kolor, który będzie idealnie łączył się z kolorem zasłon i ścian lub będzie jego kontrastem, chociaż to ostatnie rozwiązane sprawdzi się jedynie w bardzo nowoczesnych wnętrzach. Kolorowe firanki natomiast będą wdzięcznym dodatkiem do pokoju dziecinnego. Firanki do kuchni również możemy wybrać w kolorze, który będzie współgrał z innymi dodatkami lub kolorem ziół w doniczkach.

Niezależnie od tego na jakie firany się zdecydujemy pamiętajmy o tym by dokonywać tego wyboru w sposób przemyślany. Dobrze też znać dokładne wymiary okna czy pokoju. Wtedy sprzedawca może nam coś podpowiedzieć. Warto wybrać firany gotowe, które będziemy mogli od razu po zakupie zawiesić na okno.

Więcej informacji na stronie http://i-firany.pl

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here