Kuchnia japońska, czyli jakie potrawy ze Wschodu warto spróbować?

Lubimy dobre japońskie jedzenie, które niejednokrotnie staje się alternatywą dla rodzimych potraw. Japonia to jednak nie tylko sushi. Co jeszcze jest warte naszej uwagi?

Kuchnia japońska – co powinieneś o niej wiedzieć?

Polskę i Japonię dzieli nie tylko odległość, ale także kultura i tradycje. Nie dziwi więc tak bardzo odmienny od naszej typ kuchni. Dominują w niej warzywa, owoce morza i świeże ryby. Tak bogata i zróżnicowana dieta sprawia, że nie bez powodu o Japończykach mówi się w kontekście przykładu długowieczności i szczupłej sylwetki. Kuchnia japońska bazuje na takich składnikach jak ryż i soja. Pierwszy z nich służy do robienia sushi, drugi zaś wykorzystywany jest do przygotowania tofu i pasty miso.

Sushi, czyli to, co znamy najbardziej

Trudno chyba wskazać bardziej popularne danie japońskie niż sushi. Tym bardziej ciekawa jest historia powstania tego posiłku. Otóż sushi było pierwotnie sposobem konserwacji ryb i owoców morza. Mięso obsypywano ryżem i zakopywano głęboko w ziemi. W ten sposób ryby mogły być przechowywane nawet przez kilka miesięcy. Za stworzeniem współczesnej wersji sushi stoi Hanaya Yohei. Chciał on mieszkańcom Tokio dać możliwość szybkiego posiłku w trakcie dnia przepełnionego natłokiem obowiązków. Rozwiązanie przyjęło się bardzo dobrze i dziś sushi spożywane jest na całym świecie.

Wołowina Kobe – co jest w niej niezwykłego?

Pomimo dominacji ryby w kuchni japońskiej możemy też znaleźć w niej mięso. Japończycy uwielbiają bowiem wołowinę, szczególnie tę od gatunku Wagyu. To jedne z najbardziej rozpieszczanych krów na świecie. Wołowina Kobe jest praktycznie pozbawiona tkanki tłuszczowej.  Wszystko dzięki temu, że są one pozbawione ruchu, a dodatkowo podaje się im piwo. Dzięki niemu wzrasta apetyt, a tłuszcz równomiernie rozprowadza się po tkankach mięśniowych. Krowy Wagyu masuje się także za pomocą sake, co wpływa na marmurkową teksturę mięsa. Hodowla jest całkowicie bezstresowa, a głównymi składnikami diety są ziemniaki, zboża i ryż. Taka dbałość o krowy sprawia, że wołowina Kobe jest bogata w kwasy omega-3. Dlatego poleca się ją przy diecie niskotłuszczowej.

Ramen – co to takiego?

Kolejną potrawą, z której słynie kuchnia japońska, to ramen. Jest to gęsty rosół z pszennym makaronem i wieloma dodatkami. Danie to jest dostępne w rozmaitych wersjach. W Polsce także sięga po ten posiłek coraz więcej osób. Możemy go zjeść chociażby tutaj https://nabe.pl/pl/. Do ramenu dodaje się takie składniki jak gotowane jajko, warzywa, czy grzyby. Kuchnia japońska dopuszcza także własne skompletowanie składu tej zupy. Wystarczy wówczas spisać swoją propozycję i podać ją kucharzowi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here