Maroko – najpopularniejszy kierunek wakacyjny sezonu!

Choć północna Afryka kojarzy nam się przede wszystkim z Egiptem bądź Tunezją, to Maroko depcze im po piętach. Oferuje wysokie temperatury, piękne plaże i pełne atrakcji miasta. W poszukiwaniu pomysłów na wakacyjny wyjazd, z pewnością warto pochylić się na tą propozycją.

Maroko – wakacje

Polacy kochają Tunezję oraz Egipt, nie ma więc powodów, aby nie pokochali także Maroka. Tym bardziej, że jest to niezwykle ciekawy kraj z mnóstwem atrakcji do zaoferowania. Dodatkowo jest tam nieco mniej tłoczno niż chociażby w wybitnie turystycznym Egipcie, a i same ceny są niezwykle atrakcyjne. Jeśli wybieramy się na wyjazd z biurem podróży, możemy wybrać, czy wolimy pobyt all inclusive w hotelu o wysokim standardzie, czy też pełna przeżyć wycieczkę objazdową.               

Maroko – co warto wiedzieć?

Maroko to państwo w północno-zachodniej Afryce ze stolicą w Rabacie. Językiem urzędowym jest arabski, ale popularne wśród mieszkańców są także francuski i hiszpański (ten pierwszy jest pozostałością po kolonialnej historii Maroka). Religią dominującą jest islam. Z tego powodu bardziej swobodne stroje, zwłaszcza w oddaleniu od głównych ośrodków turystycznych, są niemile widziane. Osoby, które nie wyznają islamu, nie mają także wstępu do większości meczetów.

Obowiązującą walutą jest dirham marokański. Zapłacimy za niego ok. 0,3 zł. Pieniądze najlepiej wymienić na miejscu – kantory znajdują się w hotelach, bankach czy na lotnisku. W większych miastach nie powinniśmy mieć także problemu ze znalezieniem bankomatów. W sklepach, w których nie ma podanych cen, czeka nas targowanie. Jeśli zaś chodzi o wizę, to nie jest ona wymagana dla pobytów o charakterze turystycznym trwających do 90 dni. Nasz paszport powinien być ważny przez jeszcze minimum 6 miesięcy, licząc od daty wyjazdu.

Latem (lipiec-sierpień) temperatury potrafią w niektórych miejscach sięgać nawet 50°C. Dlatego też wyjazd warto zaplanować na późna wiosnę lub wczesną jesień. W Maroku nadal jest wtedy ciepło, ale pogoda jest o wiele przyjemniejsza. Plaże w tym kraju są bezpłatne, a za dodatkową opłatą możemy wypożyczyć sobie leżak lub parasol.

Z innych ważnych informacji – Maroko leży w innej strefie czasowej. Po wylądowaniu musimy cofnąć wskazówki zegarka o dwie godziny (w czasie letnim) lub o jedną (w czasie zimowym). Powinniśmy również zapoznać się z listą zalecanych przez polskie MSZ szczepień. Choć nie są one obowiązkowe, to warto zaszczepić się przeciw tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, polio i żółtaczce pokarmowej. Pijmy jedynie wodę butelkowana lub przegotowaną, nie jedzmy nieumytych warzyw i owoców, omijajmy lokale o niskim standardzie i unikajmy kontaktu z bezdomnymi zwierzętami.

A jeśli chodzi o atrakcje – cóż, tu warto zajrzeć do przewodnika, bowiem Maroko ma do zaoferowania naprawdę wiele.      

Maroko – co warto zobaczyć?

Maroko po pierwsze kusi niezwykłym krajobrazem – są tam plaże, ale także góry czy w końcu pustynia, słynna Sahara. Możemy wspiąć się na najwyższy szczyt północnej Afryki, Tubkala (4167 m n.p.m.), ale możemy także wybrać się do lasów cedrowych znajdujących się w okolicach miejscowości Azru. Las zamieszkiwany jest przez makaki, które stanowią sporą atrakcję turystyczną. Wśród innych popularnych aktywności z pewnością można wyliczyć odpoczynek i kąpiel w wąwozie Todry oraz jazdę na wielbłądzie.

Maroko to także jego miasta. Mimo, że stolicą jest Rabat, to Maroko jest kilka zdecydowanie słynniejszych miast – przede wszystkim Marrakesz i Casablanca.  Niezapomnianym przeżyciem będzie także wizyta w Szefszawan (Chefchaouen), Niebieskim Mieście. Po spacerze urokliwymi uliczkami miejsca, w którym każdy budynek pokryty jest różnorodnymi odcieniami błękitu, odpocząć możemy na głównym placu, Uta el-Hammam. Natomiast w tamtejszej medynie znajdziemy piękne, zdobione mozaikami fontanny. 

Czy Maroko jest bezpieczne?

A jak wygląda bezpieczeństwo w Maroku? Pod tym względem, to kraj niezwykle podobny do innych, turystycznych kierunków wyjazdów. Najbezpieczniej poruszać się w niewielkich grupkach, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Należy uważać na kieszonkowców, a pieniędzy i dokumentów nie trzymać razem. Warto również wykonać ksero paszportu, które zostawimy w hotelowym pokoju.

Czy Maroko jest dla nas? Jeśli szukamy ciekawej opcji wakacyjnej, która łączy błogi relaks z aktywnym wypoczynkiem i zwiedzaniem, to jak najbardziej! Dajmy się porwać magii Maroka i wspólnie z biurem podróży odkryjmy tajemnice tego kraju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here