Niesamowite spływy kajakowe Brdą

Polska sieć rzeczna sprzyja miłośnikom wodnej rozrywki, zarówno tym zaawansowanym jak i początkującym. Dzięki temu na dużej ilości rzek powstaje odpowiednia infrastruktura do tego typu aktywnego wypoczynku. Każdy przecież marzy by zasiąść do kajaka, chwycić wiosło w dłoń i przeżyć przygodę!

Oglądaj piękno natury z perspektywy rzeki

Szlak kajakowy rzeką Brdą jest jednym z najbardziej atrakcyjnych w naszym kraju. Piękno Parku Narodowego Bory Tucholskie przyciąga rządnych wrażeń turystów, nie tylko naszych rodzimych, ale też z całej Europy. Kolejną dużą atrakcją są jeziora rynnowe, należące do rzeźby polodowcowej, które stanowią urozmaicenie dla głównego biegu rzeki. Dzięki szlakowi kajakowemu możemy podziwiać faunę i florę z perspektywy tafli wody. Są to zupełnie inne doznania niż przemierzanie ścieżki leśnej. I zdecydowanie można opisać je jako bardziej bogate, pełniejsze, zapewnią nam piękne wspomnienia na długi czas. Dwie najciekawsze trasy mają długość odpowiednio – 160 km ze wsi Charzykowy i 128 km ze wsi Swornegacie, obydwa szlaki kończą się w miejscowości Janów koło Bydgoszczy. Czas przewidziany na te trasy to 12 lub 10 dni. Kojąca natura i kajak zdecydowanie pozwolą nam odciąć się od problemów codzienności i delektować się aktywnym wypoczynkiem w niemal magicznych okolicznościach przyrody.

Nie tylko zieleń, ale też i kultura

Na szlaku rzecznym Brdą można również zobaczyć kilka zabytków. We wsi Małe Swornegacie znajdują się charakterystyczne dla tego regionu zagrody kaszubskie. Nie są to jedyne pozostałości dziedzictwa kulturowego z przeszłości. W miejscowości Swornegacie znajdują się XIX wieczne chałupy drewniane, kryte słomą, oraz urokliwy neobarokowy kościół pod wezwaniem św Barbary, gdzie możemy podziwiać piękną polichromię. Możemy też natknąć się na wiele elementów antropogenicznych, takich jak zbiornik Zapora. Brda przepływa przez Bydgoszcz, która oferuje nam odpoczynek, muzea czy też rozrywkę. Niedaleko za Bydgoszczą kończy się większość szlaków kajakowych.

Nie jest to trudne

W zależności od trasy spływ kajakowy może być mniej lub bardziej wymagający. W wiekszości nurt jest raczej łagodny, chociaż są też „bystrzejsze” miejsca. Na całej długości możemy znaleźć wiele wyznaczonych miejsc namiotowych, tych mniejszych, bardziej urokliwych polanek nad rzeką, ale też i większych, pełnoprawnych pól kempingowych. Cała infrastruktura jest stworzona tak by zapewnić bezpieczeństwo i satysfakcję. Bynajmniej nie jest to szlak zupełnie „dziki”, świadczy o tym między innymi obecność wielu stanic wodnych PTTK. Na tej stronie możemy znaleźć szczegółowe informacje odnośnie szlaku kajakowego na Brdzie. Jest tam dokładny opis trasy, kilometr po kilometrze oraz konkrety co do obiektów noclegowych, atrakcji turystycznych. Pod podanym linkiem znajdziemy również informacje czysto techniczne, takie jak rozkład jazdy PKSów, czy łatwy dojazd do bazy mieszczącej się w Hucie Kalnej, gdzie można zaparkować samochód na bezpiecznym parkingu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here