Podróże po Europie -- z Warszawy do Paryża pociągiem!

Podróżowanie po Europie pociągami nie jest ani trudne, ani tak straszne, jak często się to opisuje. To prawda, że podróż trwa relatywnie długo, ale umówmy się – nie jest niewygodna. Sprawdzamy, jak dostać się z Warszawy do Paryża.

Dlaczego warto jechać pociągiem?

Kolej międzynarodowa wbrew pozorom nie podupadła po upowszechnieniu się tanich linii lotniczych. Nadal o bilety kolejowe na pociągi międzynarodowe trzeba starać się z wyprzedzeniem. Nie tylko dlatego, że wtedy są najtańsze, ale też dlatego, że później po prostu może ich nie być.

Podróż pociągiem to dobre rozwiązanie dla osób, które mają ze sobą dużo bagażu i nie uśmiecha im się wnoszenie opłaty za nadbagaż. Do pociągu łatwiej zapakujemy te rzeczy, które na lotnisku mogą zostać skonfiskowane – napoje, żywność, niektóre kosmetyki.

Pociągiem po Europie możemy jechać bez względu na wiek i stan zdrowia, tymczasem w samolotach zdarzają się obostrzenia. Czasem na lot może nie zgodzić się lekarz. Samolotem na pewno nie poleci kobieta w zaawansowanej ciąży. Także z małym dzieckiem wbrew pozorom lepiej podróżować pociągiem. No i w końcu pociąg to przygoda. To nie tylko sposób na przemieszczenie się z punktu A do punktu B. To podróż przez miasta i wioski, niesamowite widoki za oknem, nowe znajomości, które można nawiązać podczas wielogodzinnej podróży. Są tacy, którzy uważają, że tylko podróżowanie koleją jest prawdziwym podróżowaniem.

Z rzeczy praktycznych: dworce kolejowe umiejscowione są w centrach miast, czego nie da się powiedzieć o lotniskach.

Warszawa – Paryż z przesiadką w Berlinie

Niestety, obecnie nie ma bezpośrednich połączeń z Warszawy do Paryża. Ale dla chcącego nic trudnego. Ba! Młodzi ludzie uważają wręcz, że podróż bez przesiadki to nie jest prawdziwa podróż!

Tak naprawdę pierwsza przesiadka czeka nas już w Opolu, Szczecinie albo Poznaniu. Do tych miast szybko i bez problemu dojedziemy dowolnym pociągiem. Jeśli zależy nam na czasie, lepiej wybrać Intercity. Jeśli stawiamy na lokalny koloryt – dobrze sprawdzi się TLK.

Bilet do Berlina możemy kupić w kasie lub u konduktora, jeśli podróż ma nieco improwizowany charakter. W przeciwnym razie dobrze sprawdzi się Internet. Warto zajrzeć na portal transpomat.pl, by szybko i łatwo zarezerwować i opłacić bilet.

Z Berlina do Paryża dojedziemy pociągami Deutche Bahn lub Thalys. Ten drugi jeździ także z Amsterdamu (wciąż popularna jest droga kolejowa z Warszawy do Paryża właśnie przez Amsterdam, chociaż jest nieco dłuższa). Bilet kosztuje w granicach 35 Euro.

Paryż – miasto, warte zobaczenia?

Po co w ogóle jechać do Paryża? Mimo nieco napiętej sytuacji politycznej miasto wciąż ma dużo do zaoferowania turystom. To nie tylko Luwr, Łuk Triumfalny czy słynna wieża Eifla, chociaż to niewątpliwie obowiązkowe punkty na trasie zwiedzania. Jednak do Paryża jeździ się dla atmosfery, jaką roztaczają artyści znad Sekwany. No i paryskie croissanty, które nigdzie nie smakują równie wybornie. A jeśli jesteśmy spragnieni nocnego życia, to nigdzie nie kwitnie ono bujniej niż w Paryżu. Dla takich chwil warto odbyć podróż, choćby pociągiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here