podróże rowerowe

Polska ze swoim zróżnicowanym krajobrazem wydaje się być idealnym miejscem do aktywnego spędzania czasu. W kraju znajdziemy zarówno skaliste granie w Tatrach, Karkonoszach czy Pieninach, jak pokryte lasami i łąkami strome lub łagodne pagórki i góry w pasmach Beskidu i Sudetów. Dla miłośników malowniczych pól Polska oferuje rozległe równiny środkowopolskie.

Z kolei osoby lubiące wodę mogą cieszyć się jeziorami na Pojezierzu Mazurskich czy Drawskim. Wreszcie ukochany przez wielu Bałtyk z niezwykle piaszczystymi urokliwymi plażami lub skalistym klifem. Oczywiście to nie wszystko, bo przecież zwolennicy miast mogą zwiedzić wiele większych i mniejszych bogatych w zabytki polskich miast począwszy od popularnego Gdańska i Krakowa przez urokliwy Kazimierz Dolny, Sandomierz aż po industrialne Katowice.

Tak urozmaicona oferta sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Można wybrać turystykę pieszą, rowerową lub poruszać się kajakiem po niezliczonej ilości szlaków wodnych.
Turystyce rowerowej sprzyja rozbudowująca się sieć tras rowerowych, szlaków i ścieżek dedykowanych rowerzystom.

Do najpopularniejszych i najbardziej znanych szlaków rowerowych w Polsce należy słynny R10 – czyli międzynarodowy szlak wokół Morza Bałtyckiego. Podróże rowerowe tą drogą wybiera rocznie tysiące turystów z kraju i zagranicy. Na szlaku spotkać można rowerzystów z Niemiec, Francji, Danii, Norwegii czy Rosji. Wielu z nich zakłada objazd Bałtyku dookoła. Ogromnym atutem tej ścieżki rowerowej jest jej atrakcyjne prowadzenie wydmami, lasem nadmorskim i przez popularne kurorty.

Rozwinięta sieć noclegowa (zarówno w hotelach, pensjonatach, jak i polach namiotowych) pozwala na rozłożenie wyprawy brzegiem Bałtyku na wiele dni i rozkoszowanie się pięknem polskiej przyrody. Nie bez znaczenia jest fakt, że szlak odwiedza wszystkie polskie latarnie morskie, których atutem jest możliwość zwiedzania (co nie jest powszechną praktyką w Europie) Polska część trasy R10 rozpoczyna się w Świnoujściu a kończy na Półwyspie Helskim. Aby w pełni cieszyć się z jej uroków należy podróże rowerowe zaplanować na około dwa tygodnie.

podróże rowerowe w lesie

Ma się wówczas czas nie tylko na przemierzanie malowniczych zakątków, ale także na zwiedzenie Gdańska. Aby zobaczyć coś więcej niż Długi Targ i Dwór Artusa należy spędzić w mieście przynajmniej trzy dni. Tylko wtedy skorzystamy z niezwykle bogatej oferty tego zabytkowego, portowego miasta, w którym swoją siedzibę mają niezliczone muzea i galerie. Będąc w Trójmieście warto zajrzeć także do Sopotu i Gdyni oraz obowiązkowo odwiedzić Westerplatte i Wyspę Sobieszewską.

Kolejnym idealnym miejscem na podróże rowerowe jest oddana kilka lat temu Green Velo, szlak rowerowy obejmujący pogranicze północno-wschodnie. Green Velo zaczyna się praktycznie w miejscu, gdzie R10 opuszcza Polskę, biegnie wzdłuż granicy z Obwodem Kaliningradzkim, Litwą, Ukrainą i Białorusią.
Atutem tej trasy są dziewicze lasy na wschodzie kraju, możliwość zwiedzenia pogranicznych miasteczek oraz odwiedzenia ciekawych miejsc, jakimi są tzw trójstyki, czyli miejsca spotkania się granic trzech państw.

Niestety turyści narzekają na infrastrukturę tej trasy, wskazując liczne mankamenty związane ze zbyt mała ilością atrakcyjnych miejsc noclegowych i restauracji, fatalny stan części dróg (ścieżka prowadzona jest częściowo po drogach polnych użytkowanych przez rolników i drwali) Jadać Green Velo trzeba się więc liczyć z tym, że przyjdzie nam przepychać rower przez piaszczyste koleiny.

Dla miłośników wypraw bardziej ekstremalnych przygotowano szlaki rowerowe w górach. Obecnie rowerem przejedziemy znaczną część Bieszczad, Beskidy i Sudety. Mekką rowerzystów górskich stały się Góry Izerskie, oferujące zarówno trasy po płaskich trasach szczytowych ( z możliwością wwiezienia roweru wyciągiem na Stóg Izerski) jak i atrakcyjne single treki o różnym stopniu trudności.

Zaletą Gór Izerskich jest nie tylko niezwykłe zróżnicowanie terenu i liczne oznakowane trasy rowerowe w ramach Rowerowej Krainy ale także możliwość skorzystania z noclegów w miejscowościach turystycznych: Świeradowie Zdroju i Szklarskiej Porębie oraz w licznych pensjonatach i agroturystykach znajdujących się w izerskich wioskach.

rowerem przez świat

Zachodnią granicę najlepiej zwiedza się jednak po… niemieckiej stronie jadąc wygodnym szlakiem Odra-Nysa. Polska strona nie ma na zachodniej granicy jednolitego szlaku. Można jednak skorzystać z wielu ciekawych dróg odwiedzając przy okazji tak ciekawe miasta jak Zielona Góra, czy Szczecin.

Szlaki wzdłuż granic Polski nie wyczerpują możliwości na podróże rowerowe po kraju. Także środkowa Polska oferuje niezliczone atrakcje dla miłośników dwóch kółek. Są to szlaki po parkach narodowych i parkach krajobrazowych, ścieżki rowerowe prowadzone w obrębie dużych miast i w ich okolicy (dotyczy to zwłaszcza Wrocławia) oraz przez najpiękniejsze regiony naszego kraju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here