Prowadzenie KPIR

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością samodzielnego obliczania należności z tytułu podatków. Nie jest to zadanie łatwe, bowiem przepisy stale się zmieniają, a o błąd rachunkowy nie jest trudno. Dlatego zdecydowanie warto powierzyć wykonywanie takich zadań fachowcom. Na ogół przedsiębiorcy prowadzą uproszczoną ewidencję, która znana jest jako książka przychodów i rozchodów. Obejmuje ona wszelkie zdarzenia gospodarcze, takie jak zakup towarów handlowych czy należności z tytułu świadczenia usług. Nie jest przy tym konieczne rozbijanie poszczególnych przychodów i wydatków na kontach, co znacząco upraszcza całą procedurę. Konieczne jest jednak zachowanie należytej staranności – jedynie rzetelnie prowadzona księga nie budzi podejrzeń organów skarbowych.

Prowadzenie KPIR stanowi domenę wyspecjalizowanych biur rachunkowych. Takie jednostki zatrudniają księgowych, którzy ubezpieczeni są od odpowiedzialności cywilnoprawnej. Jednocześnie osoby te legitymują się znacznym poziomem wiedzy z zakresu rachunkowości, co znacząco zmniejsza ryzyko popełnienia błędu. W sytuacji, gdy w prowadzonej samodzielnie księdze zostaną wykryte nieprawidłowości, księgowy będzie mógł wystawić noty korygujące lub inne dokumenty, dzięki którym możliwe będzie uniknięcie sankcji karnoskarbowych.

Obowiązki prowadzenia KPIR przez biuro rachunkowe są zróżnicowane i zależne od charakteru danej działalności. Zdecydowanie zaleca się, aby każda osoba zajmująca się handlem nie dokonywała zapisów samodzielnych. Jak powszechnie wiadomo, wykorzystanie kasy fiskalnej w takiej działalności powoduje konieczność wystawiania raportów dobowych oraz miesięcznych. To na ich podstawie sporządza się wszelkie zestawienia sprzedaży. Tym samym jedynie podmioty, które mają odpowiednią wiedzę z zakresu księgowości są w stanie sprostać wszelkim wyzwaniom, jakie wiążą się z wtórną odsprzedażą określonych dóbr. Warto zaufać profesjonalistom, bowiem samodzielne księgowanie może okazać się niekorzystne w przypadku kontroli ze strony organu skarbowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here