Słoneczne wakacje w górach

Wybór miejsca na urlop w Polsce nie jest łatwa sprawą. Oczywiście możemy wybrać ośrodek w którym jest niemalże wszystko, ale jeżeli na zewnątrz braknie słońca, to ciężko będzie je czymkolwiek zastąpić. W Polsce mamy klimat umiarkowany więc w czasie tygodnia lub dwóch tygodni wypoczynku znajdą się zapewne dni bardzo ciepłe i słoneczne, ale także możemy się spotkać z gorszymi warunkami pogodowymi. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo nieudanego urlopu ze względu na niepogodę warto wiedzieć, że jednym z najcieplejszych regionów Polski jest Przedgórze Karpackie, a także występujący na południe od niego Beskid Niski, gdzie lato trwa aż 120 dni w roku!

Temperatura powietrza to jedno, a słońce i jego operowanie to drugie. W rejonie Przedgórza Karpackiego i Beskidu Niskiego mamy wiele dni słonecznych. Tak jak Włosi mają Val di Sole tak Polacy mają Ropki – swoją Dolinę Słońca. I choć jak to w górach poranki i noce są często rześkie, to dni pozwalają na wygrzanie się w promieniach słońca. Pachnące kwiatami łąki Beskidu Niskiego zachęcają do pobytu i wypoczynku od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zarówno w lipcu jak i sierpniu wiele dni jest słonecznych. Dzięki dużej różnicy temperatur między dniem i nocą niewiele jest w tym rejonie dokuczliwych owadów, a kleszcze zaliczane są do rzadkości. Ukształtowanie terenu oraz krystalicznie czyste powietrze powoduje, że szczególnie w Ropkach, gdzie wiatr skutecznie przegania chmury możemy trafić na wyjątkowo piękne i słoneczne dni z niewielką ilością opadów.

Co robić gdy jednak nie ma słońca

Brak słońca może okazać się zbawienny gdy planujemy piesze lub rowerowe wędrówki. Fajnie jest gdy przyświeci słoneczko jak wypoczywamy nad brzegiem jeziora Klimkówka w Beskidzie Niskim, gorzej gdy stanie się to samo w czasie forsownego podejścia na Lackową czy Ostry Wierch. Wówczas słońce do szczęścia nie jest nam potrzebne. Na każde warunki warto się przygotować i każde warunki pogodowe warto przy planowaniu dnia wykorzystać. Jeżeli zapowiada się gorący poranek, to możemy wyruszyć nad wodę. Jeżeli raczej będzie pochmurno, to idealnym rozwiązaniem będzie wspomniana wcześniej wycieczka piesza lub rowerowa.

W Beskidzie Niskim nie ma miejsca na nudę. Znajduje się tutaj ogromna ilość zabytków kultury Łemkowskiej (między innymi drewniane cerkwie i kościoły wpisane na listę Unesco w Kwiatoniu, Brunarach, Owczarach i Sękowej) oraz pamiątek Bitwy Gorlickiej w postaci pięknie położonych cmentarzy z 1915 roku, na których pochowani są żołnierze obu walczących armii. W Beskidzie Niskim jest wiele bardzo ciekawych miejsc, które w przypadku niepogody warto odwiedzić. Jest to Wysowa-Zdrój z pięknie położonym parkiem zdrojowym, pijalnią wód mineralnych i parkiem wodnym. W okolicy, w miejscowości Hańczowa, organizowane są warsztaty rękodzielnictwa: drewniana zabawka (tworzenie bez szablonu własnej zabawki), łemkowska biżuteria (komponowanie według własnego pomysłu naszyjnika, koralików, kolczyków lub pierścionków), rzeźby w drewnie lipowym, warsztaty malarskie (beskidzkie anioły) czy warsztaty zielarskie.

Przebywając na urlopie w Beskidzie Niskim warto zaplanować zwiedzanie Zagrody Maziarskiej w Łosiu, Skansenu i Kaszteli w Szymbarku ze stała wystawą Bitwa Gorlicka 1915, Skansenu Przemysłu Naftowego „Magdalenka” w Gorlicach, Łemkowskiej Zagrody Edukacyjnej Dziubyniłka, Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu, muzeum narciarstwa w Cieklinie, czy wybrać się na dłuższa wycieczkę w stronę Jasła do Karpackiej Troi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here