ateny

Grecja jest jednym z popularniejszych kierunków wśród turystów. Kusi swoim śródziemnomorskim klimatem oraz wspaniałymi widokami. Naród grecki jest bardzo otwarty i towarzyski. Wszyscy mówią po grecku, a obsługa w hotelach najczęściej również po angielsku.

Wybierając się na wakacje do Grecji możemy skorzystać z licznej oferty biur podróży lub wybrać się na własną rękę. Lot do Grecji nie trwa długo, a rezerwując odpowiednio wcześniej, na pewno uda nam się kupić tańsze bilety. Poza wspaniałą pogodą, pięknymi plażami i małymi, urokliwymi knajpkami czeka nas wiele do zobaczenia. Grecja to bardzo bogaty w atrakcje oraz zabytki kraj.

Jednym z ważniejszych punktów, które muszą się znaleźć na naszej trasie jest Santorini. Jest to wyspa leżące ok. 100 km od Krety a duża jej część jest zatopiona z powodu erupcji wulkanu. Charakteryzują ją białe domki z niebieskimi dachami w kształcie kopuł. Znakiem rozpoznawczym są również czerwone klify kontrastujące z piaskiem czarnych plaż.

Około 6 km od Heraklionu w Knossos znajduję się wspaniały pałac. Jest on kolebką kultury minojskiej, odkryto go na Krecie na przełomie XIX i XX wieku. Najcenniejszym znaleziskiem są tabliczki z pismem linearnym, tron oraz freski ukazujące codzienne życie mieszkańców. Pałac robi bardzo imponujące wrażenie.

Głównym punktem zwiedzając Grecję kontynentalną powinny być Delfy. Słyną one ze wspaniałych zabytków archeologicznych m.in. Święty Krąg z wyrocznią w świątyni Apollina. Delfy dzielą się na trzy części : Źródła Kastalskie, Świątynię Apollina oraz Marmarię. Źródła Kastalskie to wodospad a starożytni wierzyli, że woda z niego tryskająca ma moc uzdrawiania z najcięższych grzechów. Najczęściej fotografowaną budowlą Delf to Tolos. Zbudowany jest z matematyczną dokładnością opartą na złotym podziale. Kryje on wielką tajemnicę, do dnia dzisiejszego nie wiadomo z jakim przeznaczeniem został zbudowany.

Następnym bez którego wakacje w Grecji nie mogą się udać, to Ateny

wakacje w grecji

Przepełniona jest wieloma znakomitymi pamiątkami z przeszłości. Największą popularnością wśród turystów cieszy się Akropol gdzie można podziwiać wspaniałą budowlę Parteon. Musimy również zobaczyć wpisane na listę UNESCO Meteory, czyli skały wyglądające jak zawieszone w powietrzu. Mają tam siedzibę stare monastyry, obecnie dla zwiedzających zostało sześć.

Grecja jest położona w otoczeniu wysp, które warto odwiedzić po zobaczeniu części kontynentalnej. Jedna z piękniejszych to Rodos, z zabytkowym starym miastem oraz zamkiem. Jeśli wynajmiemy samochód Rodos objedziemy w jeden dzień. Posiada on jedną z piękniejszych, malowniczych plaż. Na uwagę zasługuje również Lindos z pięknym akropolem. Na górę możemy się dostać na osiołku bądź pieszo. Na wyspę dostaniemy się promem. Z kolejnej wyspy greckiej Korfu dostaniemy się promem do Albanii. Korfu urzeka bogatą roślinnością i pięknymi widokami.

Grecja potrafi zaczarować do tego stopnia, że turyści wracają tutaj

Wszechobecny gwar, śmiech i towarzyskość Greków, przyciągają z powrotem. Grecja jest magiczna. Małe urokliwe uliczki idealne na spacer, wspaniałe zachody słońca na pięknych plażach oraz cudowne widoki. W lokalnych restauracjach możemy skosztować greckich przysmaków. Jednym z nich jest mousaka, czyli zapiekanka z bakłażanów i wołowiny. Kucharze przyrządzają również wspaniałe ryby i owoce morza. Ze słodkości możemy spróbować baklavy czyli ciasta filo wypełnionego bakaliami lub słynnej, greckiej chałwy.

miasto w grecji

Grecy posiadają również wspaniałe wino, które zaspokoją gusta najbardziej wymagających. Będąc w Grecji posmakujmy koniecznie Ouzo, regionalnego trunku na bazie anyżu. Kończąc naszą grecką przygodę, warto przywieźć ze sobą kilka pamiątek. Jeśli gotujemy, to koniecznie oliwę z oliwek wraz z dzbanuszkiem. Jest to absolutna podstawa kuchni greckiej. Smakosze kawy mogą sobie przywieźć briki czyli odmianę greckiej kawy. Jako że Grecja to raj z drzewkami oliwnymi, warto kupić kosmetyki oliwne.

Są naturalne, wspaniale nawilżają oraz nie są drogie. Do kosmetyków, do naszej łazienki zabierzmy również naturalne gąbki. Są dużo lepsze od syntetycznych i mogą służyć wiele lat. Nieodłączną częścią towarzyskiego życia greków jest tavli. Jest to gra wymagająca strategicznego myślenia, może jest to oryginalna pamiątka, ale jeśli lubimy gry koniecznie trzeba ją zabrać.

Dla smakoszy mocniejszych trunków polecam przywieźć rakomelo. To klasyczne raki podawane na ciepło z miodem. Warto wziąć do domu i poczęstować znajomych.
Czy Grecja jest dobrym kierunkiem aby spędzić w niej wakacje? Jak najbardziej. Ani pogoda ani jedzenie a tym bardziej widoki i zabytki, na pewno nas nie rozczarują.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here