wakacje w polsce

Choć kuszą nas oferty dalekich wypraw, warto poświecić wakacje na zapoznanie się z tymi atrakcjami, które czekają na nas we własnym kraju. Polska ma się czym pochwalić, a miejsc, które idealnie nadają się na wakacje, jest tu sporo. Gdzie warto się wybrać?

Zacznijmy od kilku propozycji dla tych, którzy kochają górskie wyprawy. Polska będzie dla nich atrakcyjnym krajem, gdyż malowniczych grup górskich jest tu sporo. Kuszą Sudety, kojarzone głównie z Karkonoszami oraz majestatyczną Śnieżką, choć i Góry Kaczawskie, i malownicze Rudawy Janowickie mogą tu oczarować turystów. W Sudetach na wyróżnienie zasługują też pełne tajemnic Góry Sowie, znane ze Sztolni Walimskich oraz Podziemnego Miasta Osówka.

Dla tych, których kuszą skalne granie i wysokogórskie pejzaże, idealnym kierunkiem wyprawy staną się Tatry. A co z Beskidami? Tu urzekają zarówno dzikie Bieszczady, jak i dobrze zagospodarowanie tereny Beskidów Śląskiego i Żywieckiego. Nie brak tu zarówno kurortów narciarskich, modnych uzdrowisk (z których znany jest przede wszystkim Beskid Sądecki), jak i cennych perełek drewnianej architektury, których nie brak np. w Beskidzie Niskim.

A może ktoś chciałby spędzić wakacje w Polsce nad morzem?

Kuszą wielkopolskie jeziora, intrygują też Kaszuby. Prawdziwym rajem dla miłośników jezior są jednak Mazury. Ta kraina może oczarować nie tylko miłośników żeglowania i plażowania, ale i tych, którzy kochają historyczne wycieczki. Wilczy Szaniec, bunkry w Mamerkach oraz krzyżackie zamki – oto propozycje dla tych, którzy chcą wędrować przez Mazury śladami historii.

Polska

Warto tak zaplanować wakacje w tej części kraju, aby znaleźć czas na lepsze poznanie pobliskiej Warmii. O ona urzeka pięknymi jeziorami i zamkami krzyżackimi, które można podziwiać m.in. w Kętrzynie oraz w Reszlu. Niezapomnianych wrażeń mogą też dostarczyć spacery po Olsztynie. Nie brak tu miejsc związanych z Mikołajem Kopernikiem oraz ciekawych budowli, które urzekają swą formą oraz długą historią.

Dla tych, którzy wakacje w Polsce chcą spędzić na poznawaniu historii i przyrodniczych skarbów kraju, ciekawą krainą może się okazać Roztocze. Tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego to gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych, a także ścieżek dydaktycznych, dzięki którym można poszerzać swą wiedzę na temat polskiej przyrody. Stawy Echo, izba leśna w Floriance oraz ostoja koników polskich – oto atrakcje, którym warto tutaj poświęcić nieco więcej uwagi.

W czasie pobytu na terenie Roztocza warto też poznać zabytki Zwierzyńca oraz Szczebrzeszyna, a także zajrzeć do Zamościa. To renesansowe miasto idealne zachwyca do dziś potężnymi fortyfikacjami oraz takimi perełkami architektury, jak potężna katedra czy okazały ratusz. Na tych, którzy wolą mniej znane atrakcje, czeka dzikie i niezwykle malownicze Roztocze Południowe. Skamieniałe drzewa w Siedliskach, drewniana cerkiew w Hrebennem oraz zabytki Tomaszowa Lubelskiego to atrakcje, którymi kusi ta niezwykła kraina.

wakacje w górach

Miłośnicy wspinaczki skałkowej oraz jaskiń mogą postawić na wakacje na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Znana jest ona głównie z Ojcowskiego Parku Narodowego i malowniczej Doliny Prądnika, jednak nie tylko ten skrawek Jury zasługuje na uwagę. Wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd, spacery po jurajskich dolinkach oraz wycieczki w rejon Pustyni Błędowskiej – oto wybrane propozycje dla tych, którym marzy się przygoda w otoczeniu wapiennych skałek. A że pobyt na Jurze można połączyć ze zwiedzaniem Krakowa i Częstochowy, atrakcji nie zabraknie tutaj dla nikogo.

Turystycznym hitem od lat pozostaje jednak wybrzeże Bałtyku

Hel, Władysławowo, Jastarnia – oto miejsca doskonale znane. Turyści chętnie wypoczywają też w rejonie Kołobrzegu, choć i Trójmiasto na brak zainteresowania z ich strony nie może narzekać. I tutaj można bez problemów połączyć relaks na plaży z poznawaniem pięknych zabytków.

Gdańsk przyciąga wspaniałymi muzeami oraz uroczą starówką, Gdynia – modernistyczną zabudową, akwarium oraz okrętami, które zostały udostępnione do zwiedzania. Molo, piękne hotele i dobrze znany deptak są z kolei atrakcjami, dzięki którym sławę zyskał Sopot. Wycieczki szlakiem latarni morskich, pobyt w Międzyzdrojach połączony ze spacerami po obszarze Wolińskiego Parku Narodowego – oto kolejne propozycje dla tych, którzy właśnie nad polskim morzem mają zamiar spędzić najbliższe wakacje.

Wakacje w Polsce mogą się okazać wspaniałą przygodą dla każdego z nas. Miejsc, idealnych na taki wypoczynek, jest w naszym kraju wiele. Warto o tym pamiętać podczas planowania wakacyjnych wojaży.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here