Wiosło Pychowe - Co to za rodzaj wiosła?

Zaskoczyć nie jedną osobę może fakt, że istnieje wiele różnych rodzajów wioseł, mających zastosowanie w odmiennych sytuacjach. Skupimy się na wiośle pychowym mniej popularnym rodzaju.

Czym jednak jest wiosło pychowe? Jak wygląda i jakie są jego zastosowania? Na te pytania znajdziemy odpowiedź poniżej.

Specjalna konstrukcja wiosła pychowego do zadań specjalnych

Wiosła pychowe znacznie różnią się od tych tradycyjnych, często widywanych na przykład u kajakarzy. Tak jak pagaj, mają tylko jedno pióro, które zresztą w niczym nie przypomina zwykłego. Pióro wiosła pychowego wygląda jak nieco rozszerzony i spłaszczony koniec drążka. Pod tym względem są podobne do wioseł grenlandzkich.

A więc podsumowując, wiosło pychowe to w uproszczeniu tyczka, nieco rozszerzona i spłaszczona na końcu. Do czego sprawdzi się taka konstrukcja?

Odpowiedź na pytanie jest prosta, wręcz znajduje się w nazwie: do pchania. Wiosło pychowe sprawdzi się na żaglówkach i łodziach, którymi będziemy musieli się czasem poruszać po płytkich wodach. Oferuje ono w tym przypadku dodatkową manewrowość, która zawsze się przyda. Pozwoli odepchnąć się nie tylko od brzegu, ale i dna. Oczywiście wiąże się to także z tym, że musi być dłuższe i odporniejsze od przeciętnego wiosła.

Z powodu swego zastosowania, wiosło pychowe musi być o wiele bardziej wytrzymałe niż zwyczajne. Dlatego też nierzadko spotkamy się z tego rodzaju wiosłami wykonanymi z nietypowych materiałów, jak na przykład drewno.

Dostępność wioseł pychowych na polskim rynku

Jako że wiosła pychowe nie są tak powszechnie używane jak te do kajaka, czy kanu, trudniej też je dostać w zwykłym sklepie z sprzętem sportowym. Zamiast jeździć i szukać, zdecydowanie lepiej zamówić takie wiosło w sklepie internetowym. Pozwoli to oszczędzić wiele czasu i nerwów.

Jak widzimy, wiosło pychowe to narzędzie przydatne na tych jednostkach, które na ogół nie korzystają z wioseł jako siły napędowej. Mają one służyć jedynie w sytuacjach, gdy potrzebujemy odrobiny pomocy w sterowaniu. Z tego powodu są raczej sprzętem trzymanym „na wszelki wypadek” niż regularnie używanym. Mimo to, gdy zajdzie potrzeba, mogą okazać się niezastąpione.

Artykuł Przygotował: Sklep GoSUP.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here