Wybieram uczelnię wyższą

Tegoroczni maturzyści mierzyli się z trudnym wyzwaniem – egzaminy dojrzałości, ale w nowej rzeczywistości. To dodatkowy stres, a przecież jeszcze trzeba wybrać uczelnię, która prawdopodobnie będzie początkiem obranej ścieżki zawodowej. Jak zatem zadecydować, która szkoła wyższa spełni oczekiwania przyszłego studenta? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę.

Kierunek to nie wszystko!

Wymarzony kierunek już jest! To nas przybliża do ostatecznego wyboru, ale musimy pamiętać o tym, że jest to tylko jedna ze składowych przyszłego sukcesu i początku kariery zawodowej. Wiele uczelni bowiem oferuje te same kierunki studiów, a jednak od tego, która z nich zostanie wybrana, zależą wyniki, możliwości, sposób nauczania i nie tylko.

Studenci, którzy już wiedzą, jaki kierunek jest ich wymarzonym, powinni dokładnie sprawdzić, na co mogą liczyć wybierając konkretną uczelnię. Przede wszystkim, czy podczas kontynuacji studiów magisterskich będą mogli obrać ciekawą specjalizację, a co najważniejsze, czy dana uczelnia w ogóle kształci w wybranych kierunkach zarówno na poziomie licencjatu, jak i magistra. W końcu nierzadko spotyka się stanowiska pracy i pracodawców, których wymagania nie kończą się na poziomie ukończonych studiów licencjackich.

Kadra dydaktyczna – poznaj bliżej wykładowców

Wiele szkół organizuje dni otwarte, a to najlepsza okazja, aby poznać placówkę, ale i kadrę dydaktyczną. Warto posiłkować się opiniami dotychczasowych absolwentów oraz studentów wyższych roczników. Można korzystać z forów internetowych oraz grup zakładanych na kontach społecznościowych, dzięki którym obecni i przyszli studenci wymieniają się najważniejszymi informacjami.

Kadra dydaktyczna ma znaczenie, bo potrzebni są teoretycy i praktycy. Osoby wykształcone, ale i mające w sobie pasję, aby w sposób przystępny i rzetelny przekazywać posiadaną wiedzę. Tylko w ten sposób można być pewnym, że studia dadzą coś więcej niż dyplom ukończenia szkoły wyższej. Na fachową kadrę dydaktyczną można liczyć na przykład wybierając ofertę z https://horyzont.eu/.

Do opinii o kadrze dydaktycznej warto dołożyć informacje odnośnie możliwości kontaktowania się z wykładowcami oraz uczelnianą administracją. W końcu przyszli studenci niejednokrotnie będą mieli potrzebę odbycia konsultacji, a także załatwienia rozmaitych spraw formalnych.

Infrastruktura – nie tylko dla wygody

Najważniejsza jest wiedza, ale ta praktyczna i teoretyczna wymaga odpowiednich fundamentów – w przenośni i nie tylko. Studenci powinni więc się zorientować, na ile nowocześnie jest wyposażona uczelnia. Czy będzie można liczyć na dostęp do biblioteki, odpowiednio zaadaptowanych laboratoriów i sal ze sprzętem, na których studenci nabywają wiedzy praktycznej. W takich warunkach łatwiej się ją przyswaja, a przede wszystkim efektywniej

Infrastruktura dotyczy ponadto położenia uczelni, dostępu do akademików, możliwości dogodnego dojazdu. Nie bez znaczenia pozostaje strefa rozrywkowa dla studentów, bo poza nauką, to nawiązywanie nowych znajomości i życie studenckie, pozwalają nabywać kolejnych umiejętności.

Na szczęście dziś do wyboru jest tak wiele kierunków oraz uczelni publicznych i niepublicznych, że każdy przyszły student jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Jeśli dodatkowo tegoroczny maturzysta zwróci uwagę na powyższe kwestie, jego ostateczny wybór będzie zadowalający pod każdym względem, a te kilka lat studenckiego życia kiedyś będzie wspominane z łezką w oku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here