Wyprawa w góry z plecakiem survivalowym

Górskie wędrówki nie są rekreacją dla elitarnego grona alpinistów. Wszystko zależy od samych gór, w które się wybierasz. Jeżeli nie jesteś doświadczonym wędrowcą, Alpy czy Himalaje nie są dla ciebie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś udał się w polskie Tatry. Niemniej nawet piesze wędrówki w Polsce wymagają pewnych przygotowań. Zgromadzenie odpowiedniego ekwipunku do trekkingu po górach, wymaga co prawda pewnych nakładów finansowych, niemniej w wielu wypadkach są to pojedyncze wydatki na długie lata, pomijajć może kwestię prowiantu i transportu na miejsce wypoczynku.

Plecak survivalowy

Zanim zaczniemy gromadzić najpotrzebniejszy ekwipunek, musimy najpierw wiedzieć do czego go spakujemy. Plecak do pieszych wędrówek powinien być dostosowany do najróżniejszych potrzeb. Tutaj świetnie sprawdzi się plecak survivalowy, którego wewnętrzna budowa i możliwość troczenia dają pewną swobodę w dobrze zawartości. Innym argumentem za wyborem plecaka survivalowego, nawet jeżeli nie jesteśmy rasowymi preparesami, to solidność i wytrzymałość materiałów, z których są wykonane. A to może się okazać ważne w sytuacjach, których się nie spodziewamy.

Zacznijmy od podstaw

Cześć ekwipunku, który obowiązkowo zabierzesz na wyprawę z pewnością masz już w swoim domu. To przede wszystkim zestaw dokumentów: dowód osobisty/paszport, karty płatnicze, informacja o ubezpieczeniu, lista najważniejszych numerów. Ponadto telefon komórkowy, osobną baterię i powerbank, który dosłownie może uratować życie w sytuacji odcięcia od świata.

Koniecznie zaopatrz się w te przedmioty!

Nawet jeżeli zamierzasz wychodzić w trasę wcześnie rano, nie zapomnij o latarce, zestawie baterii. Nie zapomnij o zapalniczce lub zapałkach (te stosownie zabezpiecz przed wilgocią). Oczywiście niezbędna też będzie apteczka z zestawem podstawowych środków, bandaży itd. Dla ochrony przed promieniami słonecznymi, uciążliwymi zwłaszcza w zimę, zadbaj o krem przeciwsłoneczny.

Prowiant

Górska wyprawa nie obędzie się bez zapasu prowantu. Nawet jeżeli zamierzasz stołować się w schronisku (gdzie ceny posiłków nie należą do najniższych) miej zapas suchego prowiantu,  który doda ci sił w wypadku zmęczenia lub w wypadku, kiedy jednak do schroniska nie dotrzesz. Może to być chleb, herbatniki, czekolada, batony energetyczne. Jeżeli bierzesz kuchenkę turystyczną, pomyśl o dodatkowych zestawach instant

Dress code

W wypadku odzieży nie wolno oszczędzać, zwłaszcza jeżeli chodzi o wyprawy górskie. Dobierz odzież stosowną do pory roku i rodzaju terenu, po którym będziesz się poruszał. Spodnie, bluzy i kurtki górskie powinny być wygodne i w żadnym stopniu nie krępować ruchu, tak, żeby swobodnie poruszać wszystkimi kończynami.

Być może najważniejszym elementem ekwipunku są buty. Wybierz takie, które będzie nosić się wygodnie oraz zapewnią ochronę stóp i kostek. Niestety, nie da się tego zrobić tuż przed wyprawą. Najlepsze obuwie górskie to takie, w którym chodzi się już jakiś czas, bo ma się pewność co do jego wygody i niezawodności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here