Co zobaczyć w okolicach Budapesztu?

Jeden z największych i najpiękniejszych budynków parlamentu na świecie, Wzgórze Zamkowe z zamkiem królewskim, majestatycznym kościołem Macieja i Basztą Rybacką czy łaźnie termalne – Budapeszt przyciąga turystów setkami atrakcji. Warto pamiętać jednak, że również w pobliżu stolicy Węgier można znaleźć wiele interesujących miejsc. Podpowiadamy, co zobaczyć w okolicach Budapesztu!

Wybraliśmy 4 miasta, które znajdują się w odległości do 50 km od Budapesztu i które zachwycają mnogością zabytków architektonicznych i innych atrakcji. Zarezerwuj więc dłuższy pobyt w hotelu w Budapeszcie i skuś się również na zwiedzenie okolicznych miejscowości!

Esztergom

Leżące około 50 km od Budapesztu miasto Esztergom jest kolebką węgierskiego katolicyzmu i jego późniejszą opoką, która nigdy nie poddała się burzliwym przemianom społeczno-politycznym. Do dziś mieści się tu siedziba najwyższych węgierskich władz kościelnych.

Największą atrakcją Esztergom jest wzgórze zamkowe z największą świątynią na Węgrzech. Widoczna z daleka bazylika została zwieńczona ogromną kopułą ze złotym krzyżem. We wnętrzu świątyni można podziwiać m.in. wyrzeźbioną w czerwonym marmurze kaplicę Bakócza i skarbiec z drogocennymi klejnotami oraz sprzętem liturgicznym.

Na tyłach bazyliki mieści się natomiast Muzeum Zamkowe, w którym zgromadzono pozostałości po pierwszym pałacu królewskim na Węgrzech.

Wyszehrad

Około 50 km od Budapesztu leży Wyszehrad – niewielkie miasteczko, które niegdyś pełniło funkcję stolicy Węgier. Znajdują się tu ruiny pałacu królewskiego, wzniesionego przez Karola Roberta w cieniu fortecy pamiętającej jeszcze czasy rzymskie, oraz cytadela zbudowana na szczycie wzgórza. Wiele osób uważa jednak, że największą atrakcją miasta jest niezwykły widok na dolinę Dunaju.

Gödöllő

Gödöllő to niewielkie miasteczko leżące około 30 km od Budapesztu, malowniczo położone wśród pagórków i lasów. Zachwyca przytulnym klimatem i harmonijną architekturą – współczesne zabudowania pięknie komponują się z barokowymi dworkami i kamieniczkami. Największą atrakcję turystyczną stanowi zamek królewski wybudowany w XVIII wieku przez Antala Grassalkovicha. Służył jako letnia rezydencja cesarza Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety. Do zwiedzania udostępniono 19 odrestaurowanych komnat, w tym również salę balową i prywatne apartamenty pary cesarskiej. Warto pospacerować również po ogromnym parku okalającym pałac.

Szentendre

Szentendre, mieszczące się około 20 km od Budapesztu, jest nazywane najbardziej śródziemnomorskim miastem na Węgrzech. Wąskie, chwilami strome uliczki, kręte zaułki i kolorowe domki z gankami tworzą niezwykle piękną panoramę. Spacer po urokliwych miejscach nie jest jednak jedyną atrakcją Szentendre! Podczas pobytu w miasteczku warto zajrzeć również do skansenu, w którym zgromadzono niemal 300 budowli ludowych z 10 regionów tzw. Wielkich Węgier. Do zobaczenia jest także rynek, prowadzący do ruin obozu rzymskiego Ulcisia Castra czy do jednej z zabytkowych cerkwi.

Materiał został przygotowany we współpracy z siecią AccorHotels.

[Głosów:4    Średnia:1.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here