Ciekawe fakty z historii lwowskiego Ratusza

Historia ratusza lwowskiego sięga 1381 roku – wtedy po raz pierwszy wspomniano o nim w aktach. Być może został zbudowany wcześniej, ale nikt nie jest tego pewien. W tym czasie sam budynek był wykonany z kamienia, a wieża wykonana była z drewna. Spotkania odbywały się na drugim piętrze, a do celów handlowych służyło pierwsze piętro budynku.

Jednak już w roku pierwszej wzmianki o ratuszu drewniana  wieża spłonęła. Budynek został przebudowany, a w roku 1404 dodano zegar, który 100 lat później został zastąpiony zegarem mechanicznym. Nawiasem mówiąc, było 8 zegarów w całej historii ratusza: niektóre zostały wymienione ze względu na rozwój technologii, trzy z nich – spalone w pożarze, inne – rozbiły się, gdy wieża ratuszowa upadła. Dziś na wieży widoczny jest zegar wiedeński, wykonany przez fabrykę Wilhelma Stiele.

Jak już wiadomo, we Lwowie było wiele pożarów, więc w wypadku zagrożeń na wieży rozlegał się donośny dźwięk trąby – był to sygnał dla mieszczan gdy zbliżało się niebezpieczeństwo lub  wybuchł pożar. Tradycja, oczywiście, zanikła z czasem i rozwojem miasta, ale została przywrócona w 2011 roku: kiedy usłyszysz dźwięk trąby w centrum miasta, wiedz, że we Lwowie jest godzina dwunasta po południu.

Chociaż dziś ratusz działa wyłącznie jako punkt turystyczny i rada miasta, mieszkańcy Lwowa mijali go z nieufnością, ponieważ kiedyś znajdowały się tu dwa więzienia miejskie a trzy kolejne – pod nim.

Nawiasem mówiąc, Lwowski Urząd Miasta stał się miejscem turystycznym dopiero w 2000 roku, zanim zwykli obywatele nie zostali tam wpuszczeni – ratusz był uważany za obiekt strategiczny.

O najważniejszych przebudowach ratusza

ratusz

Ratusz po raz pierwszy spłonął w 1381 r. Doprowadziło to do wniosku, że drewniana dolna część ratusza była niepraktyczna. Został odbudowany z cegły. W tym samym czasie pojawił się tutaj zegar. W latach 1489-1491 ratusz przebudował Hans Stecher – dobudowano skrzydło zachodnie. W latach 1532–1539 mistrz Lucas postanowił przebudować ratusz.
W latach 60. XVI wieku dodano skrzydło wschodnie, a pod koniec XVI wieku. Stanislaw Scholz rozpoczął gruntowną renowację ratusza. Jego wymiary wynosiły 65 x 23 m i  były takie same przez 200 lat.

Zmiany te nie zostały wymuszone, ponieważ czas mijał, możliwości rosły, a style się zmieniały. Jednak zdarzało się też, że ratusz musiał zostać odbudowany po wyjątkowo nieprzyjemnych wydarzeniach. Jednym z nich był 14 lipca 1826 r. Tego dnia pojawiło się pęknięcie u podstawy wieży i o 18:30 ratusz podzielił się na pół. Tego dnia zginął trębacz i jego córka – mieszkali w samej wieży i po prostu nie mieli czasu na ucieczkę, oraz – dwóch żołnierzy, którzy poszli na górę, by obejrzeć scenerię. Po rozebraniu ruin okazało się, że zginęło także kilku innych robotników.

Architektami nowego ratusza, którzy rozpoczęli odbudowę 21 października 1827 r., byli J. Markle i F. Thrasher. Jurij Głogowski przejął przywództwo. Budowa zajęła aż 8 lat! I nic dziwnego, ponieważ najpierw trzeba było rozebrać ruiny i zniszczyć domy średniej wielkości. Ponadto tym razem zaplanowano naprawdę imponujący ratusz – Lwów przygotowywał się do wzniesienia  budynku o wysokości 65 metrów! 9 sal i aż 156 pokoi: szkoły, archiwa, kasy oszczędnościowe i wiele innych. 2 października 1835 r. nowy ratusz został konsekrowany.

Ratusz Głogowskiego niedługo jednak pozostał w idealnym stanie – kiedy Lwów został ostrzelany 2 listopada 1848 r., ogień pochłonął wieżę ratuszową, niszcząc dachy i część podłóg. Kopuła się zawaliła, cenne dokumenty spaliły się lub uległy zniszczeniu. Sam budynek ratusza został odbudowany w listopadzie 1849 r., a wieżę wznoszono do 1851 r. Tym razem architektem został Johann Salzmann.

Ratusz we Lwowie dzisiaj

Ratusz we Lwowie

Ratusz, który dziś widzimy, to ratusz zbudowany w 1851 r. I chociaż budynek został zbudowany w stylu wiedeńskim, z dużym dziedzińcem, z równymi rzędami okien – mieszkańcom Lwowa się to nie podobało. „Kwadratowa skrzynia z kominem” – niektórzy tak o nim mówią nawet dzisiaj.

Dziś Lwowski Ratusz to nie tylko ratusz, ale także ciekawe miejsce historyczne i jedna z głównych atrakcji miasta, odwiedzana codziennie przez wielu turystów. Nie ma się co dziwić – w końcu ze szczytu wieży roztacza się niesamowita panorama miasta, a na przedostatnim piętrze znajduje się niewielka kawiarnia „Ratusz”, w której można napić się lwowskiej kawy, kontemplując urokliwe krajobrazy. Budynek można uznać za kultowy. Każdy turysta wie, gdzie to jest, sami Lwowianie często organizują spotkania „przy wejściu do ratusza”, a w mieście funkcjonuje nawet gazeta „Ratusz”!

Wizyta na wieży ratuszowej to punkt obowiązkowy podczas wycieczki do Lwowa. Z pewnością warto pokonać 364 stopnie w górę, znaleźć się na wysokości 65 metrów i podziwiać z wysokości cały Lwów widoczny jak na dłoni.

[Głosów:4    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here