Polskie wybrzeże jest niezwykle zróżnicowane kulturowo, architektonicznie i przyrodniczo, dlatego w każdym jego punkcie można zobaczyć coś inspirującego. Jakie atrakcje czekają na osoby, które dotrą do Dziwnowa? Co można zobaczyć w miasteczku i w okolicy?
Przede wszystkim Dziwnów z nowej perspektywy
Sam Dziwnów jest niewielkim miasteczkiem, które potrafi zachwycić chyba każdego, ale warto pokusić się o spojrzenie na nie z innej perspektywy. Można to zrobić, wybierając się na rejs po Zalewie Kamieńskim. Niektóre hotele Dziwnów zresztą w cieplejszym sezonie biorą aktywny udział w organizacji takich rejsów, co dla gości jest dodatkowym ułatwieniem logistycznym. Zresztą z pokładu można zobaczyć nie tylko Dziwnów od tej strony, z której rzadko się to miasto widuje, ale też wypuścić się dalej na południe, gdzie krajobraz naprawdę mocno się zmienia.
Latarnia morska
To punkt dość oczywisty, ale pominąć go absolutnie nie można. Wszystkie latarnie nad polskim morzem są wyjątkowe, każda na swój sposób. Powstawały w różnym czasie, z różnych materiałów, w różnych technologiach i każda – ta dziwnowska również – ma swoje tajemnice i ciekawostki. To gratka dla miłośników technologii, historii i architektury, ale też po prostu obiekt, który z racji zastosowania warto zobaczyć – przecież w niewielu innych miejscach jest taka możliwość.
Muzeum Rybołówstwa w Łukęcinie
Kawałek na wschód od Dziwnowa, w Łukęcinie, znajduje się jedno z najciekawszych muzeów poświęconych rybołówstwu, które było czymś więcej niż zawodem. W dużej mierze ukształtowało ono kulturę, architekturę czy nawet zachowania mieszkańców Pomorza Zachodniego. Za prezentowanymi tutaj przedmiotami kryje się cała masa historii, ciekawostek technicznych, ale i dowodów pomysłowości. Przy okazji, ponieważ jest to placówka w miarę niewielka, nie ma tu problemów ze wszystkimi nielubianymi aspektami muzeów. Atmosfera jest przyjemna, obsługa pomocna, a wystawę można poznawać po swojemu, zaspokajając ciekawość.
Ciut dalej, bo w Wolińskim Parku Narodowym…
Woliński Park Narodowy to jeden z najbardziej znanych tego typu obszarów chronionych w Polsce, ale niestety znany głównie z lekcji geografii. Wycieczka po terenie parku będzie gratką dla wszystkich, których fascynuje przyroda ożywiona i nieożywiona. Tutaj chronione są nie tylko cenne gatunki roślin i zwierząt, ale też elementy krajobrazu. Tak po prawdzie to nawet nie chodzi o ich ochronę, bo żywiołów zatrzymać się nie da, ale jeśli się chce zobaczyć naturalny, niezmieniony krajobraz nadmorski, to lepszego miejsca raczej nie ma. Owszem, to już kawałek dalej od Dziwnowa i raczej nie należy liczyć na to, że w najciekawsze miejsca uda się dojechać autem, ale nadal warto!