Ile kosztuje Sylwester w górach?

Zamierzasz spędzić Sylwestra w polskich górach? To najlepszy moment, żeby dokonać rezerwacji noclegu. Im bliżej końca roku, tym trudniej jest znaleźć sensowne lokum w rozsądnej cenie. Sprawdź, z jakimi kosztami musisz się liczyć, chcąc powitać Nowy Rok w górach.

Całkowity koszt wyjazdu zależy od kilku różnych czynników: liczby podróżujących, środka transportu, lokalizacji i standardu noclegu, czy oczekiwań, co do skali i rozmachu balu sylwestrowego. Dla porządku załóżmy zatem, że podróżujemy z Warszawy i chcemy spędzić w Zakopanem 4 noce w wariancie średnio-budżetowym.

Koszty transportu

Odległość z Warszawy do Zakopanego wynosi około 400 kilometrów. Przy założeniu średniego zużycia paliwa w wysokości 8l/100 km i ceny benzyny na poziomie 5 zł/litr, koszty przejazdu w obie strony nieznacznie przekroczą 320 zł. Za dwa bilety PKP na trasie Warszawa-Zakopane-Warszawa zapłacimy podobną kwotę; chyba, że wybierzemy połączenie obsługiwane przez Pendolino – wówczas będzie to ponad 500 złotych. Najmniej wyniesie nas przejazd autokarem, przy czym w tym wypadku o kosztach może decydować termin zakupu biletów – 200 złotych to jednak minimum.

Ceny noclegów w Zakopanem

Gdy wyjeżdżamy na Sylwestra w góry, interesują nas przede wszystkim koszty noclegu. W tym kontekście powinniśmy mieć na uwadze fakt, że w okresie sylwestrowo-noworocznym właściciele kwater nie są zainteresowani ich wynajmowaniem na dzień lub dwa. W praktyce najczęściej trzeba liczyć się z koniecznością zarezerwowania noclegu na minimum 4 lub nawet 5 dni. W tym czasie cena za dobę w dwuosobowym pokoju z prywatną łazienką i aneksem kuchennym waha się od około 80 do 120 zł za osobę, co przy czterech nocach daje łączny koszt w granicach 640-960 zł. Znalezienie noclegu w niższej cenie będzie trudne, ale mimo wszystko możliwe – pod warunkiem, że zrezygnujemy z łazienki na wyłączność i zaakceptujemy  sporą odległość kwatery od centrum miasta.

Pozostałe koszty

Szacując całkowite koszty pobytu, trzeba wziąć również pod uwagę koszty jedzenia, korzystania z zimowych atrakcji, a także ewentualnego uczestnictwa w balu sylwestrowym. Za ten ostatni zapłacimy minimum 300 zł, choć lepiej nastawić się na kwotę co najmniej o 100-200 złotych wyższą. Wypożyczenie nart czy snowboardu to koszt rzędu 20-30 zł za 3h. Najtrudniejsze do oszacowania są zawsze wydatki na jedzenie – rozsądnie będzie jednak założyć, że wyniosą one około 100 zł na osobę za każdy dzień, czyli łącznie 800 zł za wyjazd. Cały pobyt będzie nas zatem kosztował około 2000-2500 zł. Nie jest to kwota szczególnie wygórowana, ale jeśli zabraknie nam nieco gotówki pamiętajmy, że do naszej dyspozycji pozostaje chwilówka online bądź niewielki kredyt.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here