Jak wybrać kask do wspinaczki?

0
1450

Gotowi na swoją pierwszą, poważną wspinaczkę po skałkach? Zdobyliście już odpowiednie buty, uprząż oraz liny? Jeśli tak, to pozostaje wam jeszcze jedna, nie mniej ważna kwestia, jeśli chodzi o wspinaczkowy szpej, a mianowicie profesjonalny kask ochronny. Bez niego nie możecie bezpiecznie piąć się do góry. W niniejszym artykule podpowiadamy czym kierować się przy jego wyborze i dlaczego jest on tak istotny.

Dlaczego kask do wspinaczki jest tak ważny?

Odpowiedź na to pytanie może wydawać się oczywista, jednak warto ją naświetlić na wstępie. Jak powszechnie wiadomo, wspinaczka należy do sportów wysokiego ryzyka, przy uprawianiu których nie ma miejsca na brawurę, czy też zaniedbywanie kwestii bezpieczeństwa. Potwierdzają to nawet najbardziej doświadczeni, świetnie wyekwipowani wspinacze. Pomimo kompleksowego przygotowania, wspinanie potrafi być naprawdę nieprzewidywalne, dlatego też nie warto kusić losu w żadnej sytuacji.

I choć adrenalina jest nieodłączną częścią wspinaczkowej magii, aby sport ten był jak najbardziej satysfakcjonujący i pozostawiał wspaniałe wspomnienia, musimy w odpowiedni sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo na wysokościach. Jedno z naszych największych zabezpieczeń w czasie wspinaczki, stanowi kask wspinaczkowy. Czy trzeba tłumaczyć dlaczego? Na ścianie mogą zdarzyć się różne wypadki, skutkujące mniej lub bardziej poważnymi urazami, jednak do najbardziej niebezpiecznych z nich należą te związane z uszkodzeniami głowy wspinacza. Kask ma za zadanie jej ochronę, dlatego też musi być wybierany rozważnie i  „z głową”. 😉

Rodzaje kasków wspinaczkowych

Podobnie jak w przypadku pozostałego sprzętu wspinaczkowego, również i kask dobieramy w zależności od indywidualnych potrzeb oraz uwarunkowań. Nie istnieje jeden, uniwersalny kask, który sprawdzi się w każdych możliwych warunkach.

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kasku do wspinaczki: 1) ABS, posiadający dwie skorupy chroniące głowę: zewnętrzną oraz wewnętrzną, ściśle przylegającą do czzzski. Między nimi znajduje się specjalna szczelina, jaka gwarantuje szczególne zabezpieczenie przed silnymi urazami mechanicznymi, jak na przykład duże kamienie osuwające się po ściance. Ten rodzaj kasku wspinaczkowego, zawdzięcza swoją nazwę materiałowi (ABS), z jakiego zrobiona jest część zewnętrzna. 2) EPS to z kolei typ przeznaczony dla tych, którzy od kasku oczekują przede wszystkim lekkości i funkcjonalności. Ten zrobiony z pianki (EPS) model, posiada jedną warstwę, przylegającą do głowy wspinacza. Pianka ma niezwykle cenną właściwość rozpraszania uderzeń mechanicznych, dzięki czemu nie są one tak dotkliwe.

Oba rodzaje kasków najlepiej kupować w profesjonalnych sklepach wspinaczkowych, jak np. A5sklep (Ich ofertę znajdziecie pod poniższym adresem: a5sklep.pl/wspinaczka-kaski-c-1_31.html) Da nam to pewność, co do jakości sprzętu, a także możliwość zasięgnięcia porady u profesjonalistów.

Zanim wyruszycie na ściankę

Każdy typ kasku wspinaczkowego ma swoje plusy i minusy, które sprawiają, że nadaje się on na różnego rodzaju trasy. Przed jego kupnem powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad tym, w jakich miejscach, oraz do jakiego rodzaju wspinaczki będziemy go używać, tak aby gwarantował nam jak największe bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Przyjęło się uważać kaski ABS za przeznaczone do bardziej wymagających, większych ścian, a EPS do mniejszych i łatwiejszych podejść. Nie jest to jednak zasadą. Zanim podejmiemy decyzję, pamiętajmy, że równie ważne jak parametry i certyfikaty sprzętu, jest to jak sami go „czujemy” w czasie wspinaczki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here