sprzęt wspinaczkowy

Planowanie wyjazdu w góry to niezwykle fascynujące zajęcie. Jednak wielu turystów, którzy zajmowali się już wcześniej wspinaczką górską, chciałoby mieć pewność, że skomplikowali najważniejszy sprzęt wspinaczkowy. Przy jego wyborze warto kierować się umieszczonymi poniżej wskazówkami. Rzeczą niezwykle istotną jest fakt, iż sprzęt wykorzystywany do wspinaczki powinien być nowy i pochodzić od uznanych producentów. Sprawą priorytetową jest bezpieczeństwo turystów, dlatego jakość sprzętu odgrywa kluczową rolę.

Profesjonalny sprzęt wspinaczkowy

Nieodzownym elementem sprzętu wspinaczkowego jest uprząż wspinaczkowa. Dokonując jej wyboru, powinno się odwiedzić sklep stacjonarny i osobiście przetestować czy zapewnia komfort, wygodę oraz czy dobrze dopasowuje się do sylwetki ciała. Eksperci wskazują również, że końcówki pasków uprzęży, które odpowiadają za regulację, powinny liczyć przynajmniej 8 cm długości. Stanowi to zabezpieczenie przed niekontrolowanym wyślizgnięciem się pasa z klamry uprzęży. Szczególnie popularne są uniwersalne uprzęże, które świetnie sprawdzają się podczas wspinaczki wysokogórskiej jak i sportowej dedykowanej turystom. Kolejnym elementem turystycznego sprzętu wspinaczkowego są buty wspinaczkowe. Przy ich zakupie należy uwzględnić planowaną częstotliwość wykonywania wspinaczki. Obuwie powinno zapewniać komfort, lecz jednak być dobrze dopasowanym do stopy i sprawiać, że palce będą lekko podgięte. Kolejną istotną sprawą jest to, że buty wspinaczkowe przeznaczone są jedynie do wspinaczki, a nie do chodzenia.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Kompletny sprzęt wspinaczkowy dla turystów musi składać się również z liny wspinaczkowej. Eksperci wskazują, że dla celów turystycznych najlepsza będzie lina, której średnica wyniesie około 10 mm. Taki sprzęt wspinaczkowy zapewni dobrą asekurację i pełne bezpieczeństwo podczas wycieczki w góry. Następnym ważnym parametrem liny wspinaczkowej jest jej długość, która również odgrywa ważną rolę. W polskich górach optymalna jej długość powinna wynosić 60 m. Oczywiście Najważniejszą cechą, jaka powinna wyróżniać linę wspinaczkową, jest jej wytrzymałość, dlatego przy zakupie szczególną uwagę zwrócić trzeba na liczbę określającą ilość odpadnięć, która informuje o wytrzymałości liny wspinaczkowej. Ważne jest, aby liczba ta była jak największa, przyjmuje się, że w przypadku pojedynczej liny wspinaczkowej musi to być przynajmniej pięć. Wartość siły granicznej określa sposób hamowania, im mniejsza tym będzie ono łagodniejsze. Omówiony sprzęt wspinaczkowy wraz z akcesoriami takimi jak na przykład karabinki, stanowi podstawowe wyposażenie każdego turysty, który planuje wycieczkę w góry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here