wakacje w górach

Beskid Żywiecki to najwyższe pasmo polskich Beskidów należące do grupy zachodniej. Cechuje się cudownymi widokami, niezwykle czystym powietrzem, znacznymi przewyższeniami zwłaszcza w porównaniu z pasmami okolicznymi, a także z rozłożystymi halami, na których jeszcze parędziesiąt lat temu górale na masową skalę wypasali swoje stada owiec.

Wakacje w górach zazwyczaj kojarzą się większości osób z wyjazdami na tatrzańskie szlaki, aczkolwiek Beskid Żywiecki również jest w stanie zapewnić wszystkim sporą dawkę przygody. Szlaki faktycznie nie są w większości tak wymagające, jak w Tatrach, aczkolwiek są strome momenty, a przede wszystkim fantastyczne widoki i niesamowite wrażenie obcowania z naturą.

Jeżeli chodzi o bazę wypadową jedną z lepszych miejscowości jest stolica regionu – Żywiec, które oprócz otoczenia Beskidem Żywieckim, Śląskim i Małym ma do zaoferowania turystom wiele innych ciekawych atrakcji, a mianowicie cudowny pałac, urokliwy ryneczek, a także słynny browar udostępniony do zwiedzania. Baza hotelowa w Beskidzie Żywieckim jest jednak znacznie bogatsza.

Dla osób, które chcą być blisko szlaków i cieszyć się urokiem góralskiej wioski położonej w dolinie między piętrzącymi się zewsząd szczytami polecić można Węgierską Górkę, Korbielów, Ujsoły, Zwardoń, Milówkę, Jeleśnię, Stryszawę czy wreszcie popularną Zawoję. W wielu tych miejscowościach można znaleźć bardzo przyjemne miejsca noclegowe prowadzone przez rodowitych górali, których rodziny zamieszkują te tereny od wielu pokoleń. Często mają oni wiele opowieści o górach w zanadrzu i chętnie dzielą się swoją wiedzą z nieświadomymi i oczarowanymi piękną przyrodą turystami.

beskidy

Przechodząc do konkretnych szlaków w Beskidzie Żywieckim nie można nie rozpocząć od szczytu najwyższego i najbardziej rozpoznawalnego – Babiej Góry. Masywny wierzchołek widoczny jest w zasadzie z większości miejsc w Beskidach Zachodnich, bardzo często jest to jedyna dobrze widoczna Beskida z Tatr. Potężna góra wznosi się na wysokość 1725 m.n.p.m. i jest bardzo częstym celem wędrówek górskich. Widoki z góry są niesamowite, a unikalna przyroda chroniona przez zorganizowany tam Babiogórski Park Narodowy.

Można zobaczyć tam doskonale rozwinięte pasmo kosodrzewiny, a także jedyne w Beskidach zachodnich pasmo hal – od ok. 1600 m.n.p.m. Najpopularniejsza opcja to wystartowanie z przeł. Krowiarki w Zawoi (1000 m.n.p.m.) – najczęściej turyści idą na szczyt czerwonym szlakiem, schodzą do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach, a potem wracają na Krowiarki trasą niebieską. Będąc na przełęczy Brona (ze szczytu na Markowej Szczawiny) warto udać się na Małą Babią Górę, jeśli mamy trochę czasu.

Roztacza się z niej piękny widok na większą Babią Górę, jedna z cudowniejszych panoram w tej części Beskidów. Inną dobrą opcją jest start w Zawoi-Czatożej, podejście trudniejsze, ponieważ zaczyna się je z wysokości ok. 700 m.n.p.m. Z odbicia niebieskiego szlaku można wejść na trasę żółtą, czyli na Perć Akademików – jedyny szlak w Beskidach, na którym znajdują się łańcuchy i klamry, aczkolwiek jego trudność w porównaniu do szlaków tatrzańskich jest raczej niewielka.

Inną ważną górą w Beskidzie Żywieckim jest Pilsko (1557 m.n.p.m.), znane z znajdującego się tam ośrodka narciarskiego w Korbielowie. Znajduje się tam również najwyżej położone schronisko w Beskidach – PTTK Hala Miziowa (1300 m.n.p.m.), z której roztacza się cudowna panorama na okoliczne pasma.

Szlaki wokół Pilska należą do najbardziej widokowych w Beskidzie Żywieckim i najbardziej dziewiczych – czuć tam nieskalaną człowiekiem naturę. Mimo infrastruktury narciarskiej, okolica nie straciła nic ze swojego uroku. Jest też spokojniejsza niż Babia Góra, co spodoba się osobom, które lubią ciszę na szlaku. Pilsko jest drugim wierzchołkiem i ostatnim w Beskidach, na którym naturalnie występuje pasmo kosodrzewiny.

góry

Z Pilska łatwo przejść na uznawaną przez wielu za najpiękniejszą w Beskidach Rysiankę, na której znajduje się malownicza hala i drewniane schronisko turystyczne. Roztacza się tam cudowny widok na Babią Górę i Pilsko, a także okoliczne niższe wierzchołki. Przy dobrej widoczności mamy również cudowną panoramę calutkich Tatr.

Rysianka cechuje się także niezwykle czystym powietrzem – w pobliżu rosną porosty, które jak wiadomo wyznaczają tereny, na których możemy oddychać tlenem pozbawionych jakichkolwiek zanieczyszczeń. Mając w pamięci, że blisko stamtąd do Żywca, najbardziej zanieczyszczonego miasta Unii Europejskiej, należy docenić jak wiele dobrego może dać naszemu organizmowi wypad w góry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here