Przewodnik po Krakowie: dlaczego tak wiele linii lotniczych tutaj lata ?

Dziś parę słów o fenomenie Krakowa. Jak wiadomo wiekszość portów regionalnych musi dopłacać tanim liniom lotniczym by te chciały do nich latać. Wyjątkiem poza Warszawą jest Kraków. Ma jedne z najwyższych opłat lotniskowych za każdego pasażera, ale pomimo tego ma bardzo bogatą siatkę połączeń z miastami Europy Zachodniej. Dlaczego tak się dzieje postaramy się choć częściowo odpowiedzieć w tym artykule.

Przewodnik po Krakowie

Do Krakowa można dolecieć bezpośrednio lowcostem prawie z każdego większego miasta a z przesiadką – z każdego. Co sprawia, że Kraków jest tak popularny ? Poza biznesem i centrami obsługi zagranicznych koncernów drugim filarem są atrakcje turystyczne i klimat miasta. Doceniają to zarówno pracownicy korporacji, którzy mogą się zrelaksować po pracy jak i rzesze turystów, którzy przybywają do Krakowa z całego świata a szczególnie z Europy.

Nowa Huta

W dzisiejszym artykule skupimy się na jednej z wielu tras do zwiedzania a mianowicie wybierzemy się do Nowej Huty. Historia Nowej huty jest niesamowita, powstała tuz po wojnie, bardzo precyzyjnie wybrano lokalizację nowego idealnego miasta. Za ulokowaniem tutaj ciężkiego przemysłu i osiedli robotniczych przemawiała min przeciwwagą dla mieszczańskiego, artystycznego, inteligenckiego i ukulturowionego Krakowa. Kraków jako miasto oszczędzone przez zaborców i okupantów był wrogo nastawiony do nowej ludowej władzy a władza chciała pokazać kto tu rządzi. Rozważano też inne lokalizacje np Górny Śląsk ale obawiano się, że nie ma pewności jak długo będzie przyznany Polsce, czy Ślązacy nie spróbują odzyskać autonomii z międzywojnia, byłoby to też kolejne zwiększenie uzależnienia się przemysłowo od Śląska. Tak więc zapadła decyzja o lokalizacji Nowej Huty pomiędzy podkrakowskimi wsiami: Czyżyny i Pleszów.

zwiedzanie krakowa z przewodnikiem

Będąc w Nowej Hucie można zarówno podziwiać plan całego miasta, jego funkcjonalność jak i poszczególne zabytki. Architekturę Nowej Huty najlepiej rozpocząć oglądać od placu Centralnego, można tutaj podziwiać rozmach, monumentalizm, symetrię ład przestrzenny miasta i zrozumieć koncepcję jej twórców Tadeusza Ptaszyckiego i Janusza Ingardena. Kolejnymi wartymi odwiedzenia miejscami są: Huta Tadeusza Sendzimira, obecnie Accelor Mittal Steel (gdzie budynek dyrekcji zwany jest Watykanem), Aleje Solidarności i aleje Róż, Dworek Jana Matejki, Klasztor Cystersów, Teatr Ludowy. Na koniec zwiedzania proponujemy spożyć posiłek w restauracji „Bar Północny” na osiedlu Teatralnym obok siedziby ZUSu. Czas jakby się tutaj zatrzymał w miejscu, wciąż można poczuć klimat minionej epoki i doznać niezapomnianych wrażeń.

W Krakowie jest wiele firm organizujących zwiedzanie miasta natomiast chciałbym polecić http://krakowzwiedzanie.pl gdyż mają bardzo bogaty program, są elastyczni, posiadają szeroką ofertę językową: polski, angielski, niemiecki, szwedzki, rosyjski, francuski, włoski i hiszpańskim a przy tym ceny mają rozsądne. Przewodnik po Krakowie ze wspomnianej firmy opowie Wam znacznie więcej: fakty historyczne, legendy, ciekawostki i wiele innych. Serdecznie polecam!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here