Podatkowy problem

Rozliczanie podatków marynarzy nigdy nie było proste z racji wielu zawiłości prawnych dotyczących tej dziedziny gospodarki. Jednakże ostatnia ustawa przyjęta przez rząd jesienią 2018 roku mająca teoretycznie ułatwić rozliczenie podatkowe rodzin marynarzy pewnej ich grupie sprawę skomplikowała.

Podatki marynarskie – jakie zmiany?

Marynarze zatrudnieni u polskich armatorów mogą spać spokojnie. Tej grupie marynarzy nowa ustawa, która weszła w życie wraz z początkiem stycznia 2019 roku tylko ułatwiła rozliczanie podatków. Wedle zapisów nowego prawa marynarze podatki ,,krajowych” rozlicza za nich Krajowa Administracja Skarbowa. Obowiązkiem pracownika branży morskiej jest tylko sprawdzenie czy dane zostały wpisane prawidłowo.

Inaczej jest z marynarzami łączących pracę dla firm zagranicznych oraz firm krajowych. Ich podatek zostanie naliczony tylko z pracy wykonanej u armatora polskiego więc ich oświadczenie podatkowe nie będzie prawidłowe. W tym momencie powstała poważna luka prawna gdyż Krajowa Administracja Skarbowa nie ma danych na temat podmiotów zagranicznych nie może więc wpisać danych z nich do rejestru oraz na oświadczenia podatkowe marynarzy. Konsekwencją tego jest wadliwość sporządzonego przez organy państwowe oświadczenia.

W przypadku braku reakcji marynarza na błędną deklarację podatkową zostanie ona przyjęta przez system. Organy ścigania mogą taką niewłaściwą deklarację potraktować jako oszustwo i wyłudzenie zaś sam pracownik branży morskiej może spodziewać się wizyty policji skarbowej. Należy więc w okresie sporządzania podatku udać się do odpowiednich instytucji unieważniając swoje błędne rozliczenie i sporządzić własne dostarczając je do właściwego urzędu skarbowego.

Podatek za pracę marynarzy – porady prawne

Każdy marynarz unieważniający rozliczenia podatkowe powinien skorzystać z usług prawnych. Dobrym miejscem do pozyskania fachowych porad prawnych jest kancelaria radcowska. Radca prawny dokładniej naświetli zapisy nowego prawa i wskaże kolejne kroki jego wypełnienia. Ciekawą ofertę porad prawnych możemy znaleźć na stronie internetowej https://radcaprawny-trojmiasto.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here