wakacje z dziećmi w górach

Rodzicielstwo to niezwykle szlachetna, ale bardzo trudna rola jaka jest udziałem większości mieszkańców Ziemi. Codzienne zabieganie o dobrobyt, troska o zdrowie i wygodę członków rodziny, wychowanie dzieci na wartościowych ludzi i aktywnych obywateli, edukacja szkolna – te i jeszcze mnóstwo innych zadań stawia przed rodzicami życie. I choć czas wakacji kojarzy się nam jako czas wypoczynku, błogości, beztroski, to w przypadku rodziców zorganizowanie wakacji dla rodziny staje się nie lada wyzwaniem.

Termin na wakacje z dziećmi nie jest trudny do uzgodnienia

Dzieciaki zupełnie małe albo przedszkolaki mogą jechać na wakacje w dowolnym terminie. Uczniowie ograniczeni są kalendarzem roku szkolnego – tak więc wakacje mogą rodzice planować wyłącznie w okresie ferii zimowych lub letnich. W sumie jest to 10-11 tygodni w ciągu roku, więc urlop rodziców można doskonale dopasować do obowiązków uczniowskich.

Jeśli nie chcemy aby wakacje były przedłużeniem naszej codzienności, to dobrze zastanówmy się nad wyborem formy wypoczynku. Jeśli na pobyt w choćby najfajniejszym miejscu na ziemi wybierzemy apartamenty i opcję wypoczynku bez wyżywienia, to oznacza codzienne zakupy i gotowanie, albo zakupy produktów na śniadanie plus wizyty w restauracjach.

Jeśli jedziemy na wakacje i mamy codziennie gotować obiad – to choćby za oknem kuchni były najpiękniejsze palmy nad oceanem, to gotowanie i tak będzie męczące. Podobnie zakupy na urlopie powinny być przyjemnością, a nie obowiązkiem – więc jeśli wszyscy chcemy na rodzinnej wyprawie wypocząć, to wykupmy opcję przynajmniej HB, a najlepiej all inclusive, aby nikt nikomu nie musiał podczas wczasów świadczyć usług.

Gdyby rodzicom przyszło do głowy nadrabiać na urlopie zaległości rodzicielskie w zakresie wychowania, to też może się to zakończyć porażką. Jeśli dziecko nie jest na co dzień przyzwyczajone do poprawnego zachowania się przy stole, to nie strofujmy go gdy ciamka i parska z pełną buzią podczas obiadu w hotelowej restauracji.

Do tej pory nam to nie przeszkadzało – więc każda próba naprawienia złych nawyków podczas krótkiego wyjazdu spotka się ze zdecydowanym oporem, buntem wręcz ze strony młodych ludzi i przyniesie skutek dokładnie odwrotny od zamierzonego.

wakacje z dziećmi

Warto zapamiętać – wakacje z dziećmi nie są po to, żeby dzieci wychowywać. Dzieci, podobnie dorośli, mają czuć luz i wypoczywać. A jeśli boimy się zachowania naszej latorośli w nowych sytuacjach, to może lepiej zrezygnować ze wspólnej podróży i spróbować dopiero za rok. Zdenerwowanie, stres, pouczanie, narzekanie na pewno nie jest dobre do budowania atmosfery wakacji marzeń.

Na wakacje z dziećmi warto wybrać kompleksy wypoczynkowe z infrastrukturą nastawioną na przyjmowanie tego rodzaju klientów. Hotele dla rodziców z dziećmi mają w ofercie pokoje rodzinne – dwu lub trzypokojowe apartamenty albo podwójne pokoje łączone drzwiami. Meble w pokojach dostosowane są do potrzeb rodzin z małymi dziećmi. Restauracja hotelowa ma specjalne menu z potrawami dla dzieci w różnym wieku.

Baseny o różnej głębokości, place zabaw, pokoje gier, bezpieczne obiekty sportowe oraz wydzielone strzeżone plaże są również ofertą przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. W hotelach nastawionych na nieletnich klientów są dla dzieci organizowane zajęcia w ciągu dnia oraz wieczorne animacje rozrywkowe. Praca animatorów pozwala na zapewnienie dzieciom bezpiecznej aktywności fizycznej i intelektualnej a rodzicom na zajęcie się swoimi sprawami oraz na pełen relaks.

Wybierając ofertę pobytu ze starszymi dziećmi poszukajmy możliwości wypoczynku, który łączy relaks z kształceniem jakichś umiejętności. Podczas wczasów rodzinnych tematycznych dzieciaki wspólnie z rodzicami mogą uczyć się jazdy konnej, wspinaczki, gotowania, albo odbyć trening interpersonalny. Wielu organizatorów wypoczynku oferuje wczasy tematyczne z odrębnymi zajęciami i tematyką dla dorosłych i z innymi dla dzieci.

wakacje morze

Wczasy rodzinne nie muszą się kojarzyć z parawanami nad Bałtykiem – to może być wielka frajda dla całej rodziny. Odkrywanie siebie, budowanie porozumienia w nowych sytuacjach poznawczych sprzyja zdecydowanie bardziej umacnianiu rodzinnych więzów, niż wspólne leżakowanie na piasku.

Aby wakacje z dziećmi nie zamieniły się w koszmar warto zadbać o bezpieczeństwo rodziny. Przed wykupieniem usługi u touroperatora trzeba sprawdzić, czy nie ma zagrożeń dla zdrowia czy życia naszych bliskich.

Klimat z wysoką wilgotnością i temperaturą, trwająca 12 godzin podróż samolotem z małym dzieckiem, niebezpieczne owady czy gady nie są dobrym pomysłem, warto poczekać, aż dzieci dorosną. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz sprawdzenie na stronie MSZ aktualnego stopnia zagrożenia w regionie do którego zmierzamy, też może pomóc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here