Chorwacja

Chorwacja posiada bardzo długą linię brzegową, która co roku przyciąga fanów żeglarstwa. Ten kierunek wakacyjny jest często wybierany przez Polaków ze względu na niskie ceny i gwarancję dobrej pogody. 

Żeglowanie w Chorwacji

Żeglowanie w Chorwacji – o czym należy pamiętać?

Doświadczeni żeglarze rekomendują wybranie się na wakacje na łodzi we wrześniu. Wówczas ceny są niższe niż w lipcu i sierpniu, a pogoda równie atrakcyjna. Mniejsza ilość turystów pozwala również na swobodne przemieszczanie się po urokliwych miasteczkach.

Planując urlop na jachcie należy wziąć pod uwagę zasady rezerwacji obowiązujące w Chorwacji. Czarter jachtów żaglowych i większości łodzi kabinowych odbywa się w cyklach tygodniowych, które obowiązują od soboty do soboty. Duża popularność tej formy rozrywki sprawia, że rezerwację trzeba zrobić nawet trzy miesiące wcześniej.

Żeglowanie w Chorwacji

Prawo chorwackie reguluje wymagania dotyczące posiadanych uprawnień. Aby wynająć jacht o długości kadłuba nieprzekraczającej osiemnaście metrów, należy posiadać patent jachtowego sternika morskiego. Można rozważyć również alternatywą opcję wynajęcia łodzi wraz ze sternikiem, który pełni także funkcję lokalnego przewodnika po wyspach. Obecnie firmy zatrudniają osoby, które bez problemu potrafią porozumieć się w języku angielskim.

Co warto zobaczyć w Chorwacji

Co warto zobaczyć w Chorwacji?

Czartery w Chorwacji można zaplanować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest jednodniowe wypożyczenie niewielkiej łódki i wybranie się na jedną z popularnych wysp. To dobre rozwiązanie dla początkujących żeglarzy. Drugą opcją jest wynajęcie łodzi na tydzień lub dwa, wówczas można zwiedzić znaczną część wybrzeża. Skłaniają się ku niej rodziny z dziećmi i grupy znajomych. Kierunki, na które warto się zdecydować, to:

  1. Południowa Dalmacja, ze szczególnym uwzględnieniem Splitu i Dubrownika. To zdecydowanie najpopularniejszy region turystyczny w Chorwacji, w sezonie letnim można spotkać tam wielu podróżnych z całego świata. Z tej przyczyny warto zdecydować się na tę podróż jesienią.
  2. Północna Dalmacja i popularny archipelag Kornati będący propozycją dla miłośników natury i malowniczych widoków. Północna część Dalmacji rekomendowana jest osobom posiadającym mniejsze doświadczenie w żeglarstwie. Małe odstępy pomiędzy wyspami pozwalają na doskonalenie swoich umiejętności na łodzi.
  3. Półwysep Istria, wyspy Brijuni, region Kvarner czy główne miasto – Pula. Stamtąd również niedaleko do włoskiej Wenecji i Triestu.

Czartery w Chorwacji

Bogata historia i rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawiają, że Chorwacja należy do jednej z najczęściej wybieranych destynacji wakacyjnych. Biorąc pod uwagę niskie ceny, wynajęcie jachtu jest dobrym pomysłem na spędzenie wakacji w towarzystwie rodziny lub dobrych znajomych.

[Głosów:6    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here