korcula

Chorwacja może się pochwalić pięknymi miastami i cennymi zabytkami, choć największą sławę zdobyły Wyspy Dalmatyńskie. Znane z pięknych wybrzeży, kuszą miłośników sportów wodnych, plażowania oraz kąpieli w morzu. Gdzie warto się wybrać? Oto kilka propozycji dla tych, którzy chcą spędzić niezapomniane wakacje w Chorwacji.

Jedną z najpiękniejszych wysp Chorwacji jest wyspa Pag. To popularne miejsce wśród turystów, dla których liczy się wypoczynek na pięknych plażach. Malownicze zatoki są jednym z najcenniejszych skarbów tej wyspy, kusi ona jednocześnie wspaniałymi warunkami do nurkowania. Piękne plaże zachęcają tez do wypoczynku na wyspie Brač.

Górską scenerią i pięknymi miejscowościami zachwyca wyspa Korčula

W mieście, które nosi taką samą nazwę, jak cała wyspa, turyści mogą ujrzeć wiele ciekawych obiektów. Wspaniale prezentuje się tutejsza starówka, pełna wąskich uliczek i zabytkowych domów, dzięki którym wciąż panuje tu wyjątkowa atmosfera. Katedra św. Marka, wenecki pałac – oto atrakcje, którym warto się tu uważniej przyjrzeć. Najważniejszym zabytkiem jest tu jednak dom Marco Polo – miejsce, w którym najprawdopodobniej przyszedł na świat ten znany podróżnik.

wakacje w chorwacji

W jego murach mieści się obecnie muzeum, do którego bardzo chętnie zaglądają goście z całego świata. Doskonałymi warunkami do wypoczynku może się też pochwalić Hvar – wyspa, której kulturowy krajobraz doczekał się wpisu na listę UNESCO. Tu, obok pięknych plaż, na gości czeka miasto Hvar, pełne historycznych pamiątek. Mury miejskie z czasów wczesnego średniowiecza, liczne muzea i galerie, a przede wszystkim najstarszy w Europie teatr miejski – oto atrakcje, dzięki którym miasto Hvar robi ogromne wrażenie na zaglądających tu turystach.

A co z Vis? I ta wyspa przyciąga, a jej symbolem są potężne klify, opadające do czystej wody morskiej. W czasie pobytu na terenie tej wyspy warto zwiedzić m.in. zabytki Komižy, miasta znanego z ciekawej świątyni Matki Boskiej Pirackiej.

Wiele radości może też dostarczyć turystom wypoczynek w rejonie Dubrownika. I w jego pobliżu czekają piękne plaże, a samo miasto zachwyca wspaniałymi zabytkami. Potężne fortyfikacje, dumnie wznoszące się nad morzem, już dawno stały się jego symbolem, a spacer po nich staje się dla wielu turystów szansą do nacieszenia się wspaniałymi widokami. Jakim zabytkom warto tu poświęcić swój czas?

W czasie zwiedzania Dubrownika koniecznie trzeba zobaczyć wspaniałe bramy miejskie, Wielką Studnię Onofria ozdobioną 16 rzeźbami oraz barokowy kościół franciszkański, w pobliżu którego od XIV wieku działa najstarsza na terenie Chorwacji apteka. Wszystkie te atrakcje mają wiele uroku i sprawiają, że wypoczynek na terenie Dalmacji staje się wspaniałą przygodą.

Dla miłośników morskich kąpieli oraz pięknych plaż, dobrym miejscem na wakacje w Chorwacji może się też okazać Istria. Ten półwysep jest wprawdzie nieco mniej znany, niż słoneczna Dalmacja, jednak i tu można spędzić niezapomniany urlop. Czym przyciąga Istria? Jest to największy półwysep na Adriatyku, któremu braku atrakcyjności nie można zarzucić. Długa linia brzegowa, liczne plaże – oto czynniki, które coraz skuteczniej zachęcają do wypoczynku w tym miejscu.

W tej części Chorwacji z pewnością warto zwiedzić Poreč. To urocze miasteczko, które może się pochwalić wspaniałą zabudową oraz przyjazną atmosferą. Nie brak tu ciekawych ofert dla tych, którzy chcą w aktywny sposób spędzić tutaj wolny czas. Nie brak tu również ciekawych zabytków, w gronie których wyróżnia się piękna bazylika oraz pałac biskupów, służący dziś jako Muzeum Sztuki Sakralnej. W mieście tym warto również zwiedzić gotycki kościół franciszkański, w którym niegdyś mieściła się siedziba parlamentu Istrii.

nad morzem w choracji

Gotycki Pałac Lion, ruiny świątyń pochodzących z I wieku – to kolejne skarby, jakimi zachwyca to miasto. Dla tych turystów, którzy chcą wypocząć w artystycznej atmosferze, dobrym miejscem na pobyt na Istrii będzie Grožnjan. To ciekawa miejscowość, którą chętnie odwiedzają ludzie zasłużeni dla kultury i sztuki.

Piękne panorami oraz cenne zabytki czekają też w mieście Buzet. Średniowieczna kaplica św. Vida, piękny pałac z XVIII wieku oraz muzeum regionalne, w którym można ujrzeć wiele wspaniałych dzieł sztuki – oto główne powody, dla których warto odwiedzić to wyjątkowe miasto przynajmniej raz w życiu.

Chorwacja to piękny kraj, któremu z pewnością warto poświecić nieco więcej uwagi. Tutejsze zabytki i piękne zadatki zasługują na uwagę, a wypoczynek w takim otoczeniu może każdemu z nas sprawić wiele radości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here