chorwacja

Kiedy za oknem pojawiają się pierwsze oznaki zimy z utęsknieniem wspominamy wakacyjne chwile i ciepłe promienie słońca. Niektórzy z nas zimową porą zaczynają planować urlop na kolejny rok. Najtańszą opcją w naszym kraju są wakacje w górach. Nie każdy jednak preferuje górskie wędrówki, zresztą pogoda w górach jest wyjątkowo kapryśna. Wiele osób marzy, żeby zanurzyć stopy w gorącym piasku na bałtyckiej plaży.

Niestety – nawet w środku lata istnieje ryzyko, że pogoda nad Bałtykiem nie będzie nas rozpieszczać. Osoby, które jeżdżą nad Bałtyk od lat z pewnością zauważyły też, że w ciągu ostatniego dziesięciolecia ceny noclegów i wyżywienia nad Morzem Bałtyckim drastycznie powędrowały w górę. Osoby, które często odbywają podróże po Europie z pewnością zauważyły, że ceny nad naszym polskim morzem są właściwie porównywalne do cen nad Adriatykiem. Dlatego też, coraz więcej z nas decyduje się na wakacje zagraniczne.

Ty też masz dosyć wysokich cen i kapryśnej pogody latem w naszym kraju?

W takim wypadku warto zdecydować się na wakacje za granicą. Żeby nie doznać kulturowego szoku zalecamy w pierwszej kolejności podróże po Europie. Warto swoją pierwszą podróż zagraniczną zorganizować z biurem podróży. Biuro takie zorganizuje nam przelot lub przejazd, nocleg, ubezpieczenie oraz w wyżywienie w wybranym przez nas zakresie.

Wybierając wycieczkę nie kieruj się ceną, ale opiniami i przede wszystkim – postaw na sprawdzone biuro podróży. Warto wiedzieć także, że kupując wycieczkę w biurze podróży na miejscu możemy skorzystać ze zorganizowanych wycieczek fakultatywnych oraz z opieki rezydenta, do którego możemy się zgłaszać w razie jakichkolwiek problemów.

Jeśli czujesz się na siłach podróż zagraniczną możesz także zorganizować sam. Hitem ostatnich lat wśród Polaków jest Chorwacja. Kraj ten posiada częściowo klimat umiarkowany i częściowo klimat śródziemnomorski. W klimacie śródziemnomorskim naprawdę ciężko o brzydką pogodę.

podróże po europie

Klimat taki znaleźć można na wszystkich chorwackich wyspach oraz na lądzie – po przekroczeniu słynnego tunelu Sveti Rok, który przez zapalonych wielbicieli Chorwacji nazywany jest często „drogą do raju”. Chorwacja to nie tylko piękne krajobrazy, wspaniała pogoda i krystalicznie czyste morze, ale też przesympatyczni, przyjaźnie nastawieni do turystów mieszkańcy.

Warto tutaj zaznaczyć, że Polak z Chorwatem jest się w stanie dogadać nie znając żadnego innego języka. Wiele słów w języku polskim i chorwackim ma podobne brzmienie. Z tych właśnie powodów pierwsze, samodzielne zorganizowane podróże po Europie warto zacząć od Chorwacji.

Na koniec warto powiedzieć, co musisz zorganizować przez wyjazdem do Europy. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy kraj, do którego się wybierasz oraz kraje tranzytowe (te, które przekraczasz w drodze do celu) znajdują się w Unii Europejskiej. Jeśli tak – do przekroczenia granicy wystarczy Ci ważny dowód osobisty, jeśli nie – musisz wyrobić paszport. Na wyrobienie paszportu trochę się czeka, dlatego warto zając się tym kilka miesięcy wcześniej.

Pamiętaj też, że nawet jeśli cel wakacyjnych wędrówek znajduje się w UE to musisz mieć dokument potwierdzający tożsamość małoletniego dziecka. W takim wypadku możesz wyrobić dziecku dowód osobisty. Jeśli pod swoją opieką będziesz mieć inne dzieci niż własne musisz także posiadać potwierdzone notarialnie oświadczenie rodziców, w którym wyrażą oni zgodę na wyjazd małoletniego dziecka za granicę. W innym wypadku możesz mieć duże problemy w przypadku niespodziewanej kontroli lub wizyty w szpitalu.

Przed wyjazdem do Europy warto również wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne oraz wystąpić do Narodowego Funduszu Zdrowia o wydanie karty EKUZ. Karta taka w wybranych krajach europejskich zwalnia Cię z opłat w medycznych placówkach państwowych lub uprawnia Cię do zwrotu poniesionych kosztów leczenia po powrocie do Polski. Dodatkowe ubezpieczenie warto także wykupić dla auta, którym wyjeżdżasz za granicę.

londyn

Dzięki temu możesz zabezpieczyć się na przykład przed horrendalnymi kosztami holowania w przypadku awarii samochodu. Oczywiście podróże po Europie możesz tez odbywać przy użyciu samochodu z wypożyczalni,. Zanim jednak zdecydujesz się na wynajem dopytaj się o warunki ubezpieczenia takiego samochodu, wysokość wpłacanej kaucji oraz o to, w jaki sposób jesteś za wypożyczone auto odpowiedzialny – na przykład w przypadku awarii, zdarzenia drogowego lub kradzieży.

Pamiętaj także, aby przed wyjazdem za granicę włączyć roaming w telefonie oraz dowiedzieć się u swojego operatora o koszty rozmów zagranicznych – pozwoli Ci to uniknąć wysokich opłat za telefon i korzystanie z danych mobilnych za granicą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here