wakacje nad jeziorem

Chyba każdemu wakacje kojarzą się z czymś przyjemnym. Dla każdego jest to okres wypoczynku, odstresowania się czy po prostu oderwania się od codziennej rzeczywistości. O zaletach wakacji nie trzeba dużo mówić, a wady właściwie nie istnieją.

Dobroczynne działanie nawet krótkiego urlopu jest istotne dla każdego człowieka. Nie mniej jednak istnieją osoby, które uważają, że nie mają czasu na urlop i całe swoje życie podporządkowują pracy. Oczywiście jeśli w jednym roku nie wyjedziemy nigdzie odpocząć to nic się nie stanie.

Jednak na dłuższą metę każdy człowiek poczuje się zmęczony pracą. Jesteśmy tylko ludźmi, a nie robotami i nie da się pracować non stop. Prędzej czy później osoba bez urlopu zacznie czuć się zmęczona i rozdrażniona. Dlatego też Kodeks Pracy w przypadku osób, które posiadają umowę o pracę, przewiduje 26 dni urlopu w ciągu roku. Okazuje się jednak, że istnieją firmy, w których pracownicy mają skumulowany urlop nawet z pięciu lat. Postarajmy się skupić na osobach, które lubią wypoczywać po za miejscem zamieszkania.

Gdzie najczęściej wyjeżdżają?

Cóż od lat powodzeniem w okresie letnim cieszy się polskie morze. Jednak wyjazdy w góry również pozostają w kręgu zainteresowań Polaków. Znaczna część osób, szczególnie mniej zamożna, wybiera spędzanie wolnego czasu na działce pod miastem lub we własnym ogrodzie. Jednak pozostaje nam jeszcze jedno ciekawe miejsce wypadowe. Mowa oczywiście o jeziorach. Jeśli chodzi o Polskę, to nasz kraj obfituje w liczne jeziora, więc mamy bardzo szeroki wybór.

Postarajmy się omówić niektóre lokalizacje

Miejsce numer jeden to zdecydowanie Mazury. Zlokalizowana na terenie województwa warmińsko-mazurskiego kraina zwana Krainą Wielkich Jezior Mazurskich to idealne miejsce na wakacje nad jeziorem. Przede wszystkim cały obszar imponuje ilością dostępnych jezior. Na tym terenie znajduje się również najgłębsze oraz największe jezioro zlokalizowane w naszym kraju. Jeśli chodzi o głębokość to oczywiście przoduje tutaj Jezioro Hańcza. W statystykach dotyczących powierzchni pierwsze miejsce zajmuje Jezioro Śniardwy.

na jachcie

Oprócz tego nie sposób wymienić wszystkich pozostałych mazurskich jezior, ponieważ jest ich mnóstwo. Jeśli chodzi o polecane miejscowości to jedną z ciekawszych jest Giżycko. To chyba najbardziej rozwinięte miasto wśród wszystkich mniejszych miejscowości położonych na Warmii i Mazurach. Giżycko oferuje wiele atrakcji dla turystów. Ciekawostką jest też starodawny obrotowy most, obsługiwany ręcznie.

Miejscowość oferuje również świetnie wyposażony port dla żeglugi śródlądowej. Pozostałe ciekawe miejscowości to Pisz, Kętrzyn, Ruciane-Nida, Mrągowo czy Węgorzewo. Każde z tych miast oferuje inne, ciekawe atrakcje. Przechodząc do tematu atrakcji nad jeziorami zdecydowanie numerem jeden jest żeglarstwo. Infrastruktura jest świetnie przygotowana na przybycie turystów, a my możemy pływać po jeziorach i przepływać między nimi za sprawą sieci kanałów. Mazury to również dawne tereny poniemieckie, dlatego znajduje się tutaj bardzo dużo schronów czy bunkrów.

Chyba najciekawszym miejsce jest Wilczy Szaniec, czyli dawna kwatera Hitlera. Cały obiekt zachował się w nie najgorszym stanie i jest przeznaczony do zwiedzania. Warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, który będzie znał lokalne ciekawostki i dokładnie przedstawi historyczne wydarzenia, które miały miejsce w Wilczym Szańcu. Będąc na Mazurach możemy zatem korzystać z uroków kąpieli w jeziorach, ale również uczyć się historii.

Przechodząc dużo bardziej na zachód Polski trafiamy w Bory Tucholskie. Jest to kraina stosunkowo słabo wyeksploatowana przez turystów, przez to można na niej znaleźć dużo ciszy i spokoju. Szczególnie polecamy tą lokalizację osobom, które chcą uciec od miejskiego zgiełku i zaznać błogiej ciszy w pięknych okolicznościach przyrody.

nad jeziorem

W Borach Tucholskich zlokalizowane jest duże Jezioro Charzykowskie i to ono jest główną atrakcją regionu. Oczywiście będąc na miejscu mamy możliwość skorzystania z żaglówek czy innego rodzaju środków pływających. Jako miejscowość wypadową polecamy Charzykowy, które dysponuje bardzo zadbaną i uroczą mariną.

Krainą bardzo słabo zgłębioną przez turystów nadal pozostaje Lubelszczyzna. Szkoda, ponieważ miejsce to oferuje dostęp do wielu jezior. Co prawda są one z reguły znacznie mniejsze, niż te mazurskie, jednak posiadają swój ciekawy charakter. Oprócz tego przez brak większej ilości turystów, możemy zaznać błogiego spokoju. Z ciekawszych lokalizacji polecamy małe jezioro Białka, które posiada świetną infrastrukturę turystyczną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here