Sprawdzone i niezawodne śpiwory na każdą porę roku

Do życia każdego człowieka niezbędny jest między innymi tlen, pożywienie oraz sen. Bez tych trzech podstawowych potrzeb długo nie przeżyjemy. Dlatego tak ważne jest dbanie również o odpoczynek i regenerację, w czym najlepiej sprawdza się sen. Dobrze przespana noc dodaje nam energii do działania na następny dzień, dzięki czemu jesteśmy bardziej produktywni. Jednak nie zawsze możemy położyć się w wygodnym i ciepłym łóżku. Podczas wyjazdów outdoorowych to często sprzęt, który nosimy na własnych plecach decyduje o tym, czy się wyśpimy. Dlatego podczas wycieczek pod namiot czy takich, kiedy śpimy w schroniskach, warto zaopatrzyć się w śpiwór, który utuli zmęczone ciało do snu i zagwarantuje niezbędne godziny wypoczynku. Jednak śpiwór śpiworowi nierówny, a w sklepach znaleźć można kilka rodzajów tego sprzętu. Podpowiadamy, jaki śpiwór wybrać!

Śpiwór syntetyczny czy puchowy?

Wśród najczęstszych pytań dotyczących wyboru śpiwora pojawia się kwestia wypełniaczy – syntetycznych lub puchowych. Oba typy mają swoje zalety i wszystko zależy od tego, na jaki typ wyjazdu i o jakiej porze roku potrzebujemy śpiwora.

  • Śpiwór puchowy – charakteryzuje się dużą trwałością, sprężystością, lekkością i możliwością kompresji. Wypełniacz pozyskiwany jest naturalnie z piór ptaków, co sprawia, że śpiwór dobrze chroni przed zimnem, a jednocześnie wyróżnia się dobrą oddychalnością. Jednak fakt, że ocieplenie jest pochodzenia zwierzęcego, a producenci muszą przestrzegać restrykcyjnych wymogów, sprawia, że ten rodzaj śpiworów jest droższy od syntetycznych. Mimo to należy podkreślić, że zakup śpiwora puchowego to z pewnością inwestycja na lata.
  • Śpiwór syntetyczny – zdecydowanie lepiej niż puchowy sprawdzi się w czasie deszczu i na podmokłych terenach, ponieważ charakteryzuje się dużą odpornością na wilgoć. Oznacza to, że nawet po całkowitym przemoczeniu śpiwór zachowuje pewien stopień izolacji – mniejszy niż bez zamoczenia, ale wciąż wysoki (nawet do 50%). Dodatkowym plusem syntetyków jest ich niższa w porównaniu do puchówek cena oraz fakt, że nie uczulają alergików.

Śpiwór dla każdego – damski, męski, dziecięcy

Obecny wybór śpiworów jest na tyle szeroki, że można znaleźć ten idealnie dopasowany do naszej sylwetki oraz potrzeb. Poza wyróżnieniem związanym z wypełniaczami, śpiwory można podzielić na dziecięce, damskie oraz męskie. Jeszcze kilkanaście lat temu wybór śpiwora dziecięcego nie był praktycznie możliwy, dlatego najmłodsi podróżnicy musieli spać w śpiworach dla dorosłych. Na szczęście obecnie śpiwory dziecięce można dostać praktycznie w każdym sklepie, np. w sklepie turystycznym e-Horyzont, dzięki czemu najmłodsi mają większy komfort snu i wypoczynku. Z kolei śpiwory dla dorosłych mogą być dostosowane do potrzeb pań lub panów. Głównym rozróżnieniem jest temperatura, w jakiej optymalnie się czujemy podczas snu, związana z płcią. Panie z natury gorzej znoszą niskie temperatury, co producenci śpiworów wzięli pod uwagę. Dodatkowo, śpiwory dedykowane kobietom często zapewniają większą ochronę tym częściom ciała, które szybciej marzną – np. stopom.

Spać w mumii a może w prostokącie?

Kolejną kwestią pojawiającą się w czasie dyskusji na temat zakupu śpiwora, jest kwestia jego kształtu. Do dwóch najbardziej popularnych należy mumia oraz prostokąt. Czym się charakteryzują?

  • Śpiwór w kształcie mumii – cechuje się kształtem dopasowanym do ludzkiej sylwetki, dzięki czemu w środku śpiwora nie ma zbędnej przestrzeni do ogrzania, co sprawia, że jest po prostu cieplej.
  • Śpiwór w kształcie prostokąta (,,koperty”) – kształt ten zapewnia większą swobodę ruchów, ponieważ w środku mamy więcej miejsca. Dodatkowo, po powrocie z wycieczki można zmienić go w kołdrę, co przydaje się w czasie wakacyjnych pobytów w daczy. Jednak ten rodzaj śpiwora nie zapewni tak dobrej izolacji i ciepła jak mumia, dlatego na zimowe wypady warto zdecydować się na mumię.

Producenci śpiworów przewidzieli także rozwiązania dla osób, które nie mogą wybrać między mumią a kopertą. Na rynku dostępne są wersje pośrednie, jak np. mumia elastyczna czy mumia poszerzona, które pozwalają na większą swobodę ruchów.

Śpiwory w sklepie E-horyzont.pl to gwarancja wysokiej jakości. Dlatego nie czekaj i zainwestuj w profesjonalny sprzęt.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here